Gdzie postawić zbiornik na gaz?

Data publikacji: 15 March 2017

Ogrzewanie gazowe wypiera powoli inne, konwencjonalne sposoby ogrzewania domów – jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, wygodne oraz ekologiczne. Osoby decydujące się na ten rodzaj paliwa, mają do wyboru dwie opcje: pierwsza z nich polega na stworzeniu przyłącza do znajdującej się w okolicy sieci gazowej. Druga zaś opiera się na postawieniu zbiornika na propan butan na pobliskiej działce, który będzie zasilał instalację centralnego ogrzewania. Zbiorniki są najczęściej wybierane w przypadku, kiedy do domu nie może zostać podprowadzona sieć gazowa, bądź koszt tej operacji jest zbyt duży.

W Polsce infrastruktura gazowa cały czas prężnie się rozwija, ale w dalszym ciągu wiele domostw nie ma stałego dostępu do gazu – zbiorniki na własność okazują się więc praktycznym rozwiązaniem. Wielu właścicieli domów nie posiada jednak odpowiedniej wiedzy na temat tego typu instalacji, przez co umiejscawia zbiornik w mało praktycznym miejscu. Jak wybrać dobrze dopasowaną przestrzeń? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie.

Butla na propan butan - Wojar

Zbiornik podziemny zajmuje mniej miejsca i jest estetyczny.

Na ziemi, czy pod ziemią?

Pierwszym, niezwykle ważnym wyborem, przed którym staje osoba zainteresowana zbiornikiem na płynny gaz LPG, jest kwestia umiejscowienia. Zbiorniki mogą znajdować się zarówno pod ziemią, jak i na jej powierzchni. Instalacja podziemna jest droższa w montażu, natomiast posiada wiele zalet. Takie rozwiązanie nie zajmuje dużo miejsca na działce, ponieważ na powierzchni widoczny jest tylko specjalny talerz, służący do napełniania zbiornika. Instalacja podziemna jest więc również o wiele bardziej estetyczna – dla wielu osób jest to bardzo ważna kwestia, przez którą rezygnują ze zbiorników na ziemi. Co więcej, w przypadku rozwiązania podziemnego możliwe jest ogrzewanie domu za pomocą mieszanki gazów propan-butan, gdyż pozwalają na to odpowiednie temperatury pod ziemia w trakcie trwania zimy.

Zbiornik naziemny jest tańszy, lecz zajmuje o wiele więcej miejsca w ogrodzie i należy go stawiać w większej odległości od zabudowań.

Odległość zbiornika od domu i ogrodzenia

Zbiorniki na gaz dostępne są w wielu wariantach, które różnią się m.in. pojemnością – ta cecha decyduje o miejscu, w którym instalacja może zostać postawiona. Poniżej znajduje się tabel o obecnie obowiązującymi wytycznymi.

pojemność zbiornika naziemny – odległość od domu podziemny – odległość od domu odległość od ogrodzenia

2,7 m3

3 m

1 m

3 m

4,85 m3

5 m

3 m

5 m

6,7 m3

10 m

3 m

7,5 m

Obudowanie instalacji

Często wyżej wymienione wytyczne sprawiają, że zbiornik musi zostać postawiony praktycznie na środku działki. W takim przypadku można zastanowić się nad obudowaniem instalacji w ten sposób, aby wkomponowała się w otaczający krajobraz. Instalacja może znajdować się w ogrodzonej z trzech stron altanie, bądź zostać oddzielona od reszty za pomocą płotka.