Jak działa rower ze wspomaganiem elektrycznym?

Data publikacji: 12 December 2017

Popularność rowerów elektrycznych jest od dobrych kilku lat coraz bardziej wyraźna. Na wspomagane napędem dwukołowce przerzucają się już nie tylko osoby starsze, ale i młodzi. Kluczem jest tu bowiem słowo „wspomagane” – rower elektryczny to nie pojazd, który wykona całą pracę za Ciebie. Jeśli chcesz z niego korzystać bez konieczności rejestrowania i ubezpieczania pojazdu, napęd będzie działał tylko wtedy, gdy będziesz pedałować. Wiele osób zastanawia się czy w takim wypadku warto jest wydać kilka tysięcy na rower, który i tak wymaga od kierującego wysiłku. Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że warto.

 

Idea roweru ze wspomaganiem elektrycznym

Rower ze wspomaganiem elektrycznym to nic innego, jak klasyczny rower z zamontowanym w osi silnikiem o mocy nieprzekraczającej 250W o zasilaniu nie większym niż 48V. Regulacje te wynikają z polskiego Prawa o Ruchu Drogowym i są wymogiem, dzięki którym rower nie jest kwalifikowany jako skuter i nie wymaga od właściciela rejestrowania pojazdu.

Dodatkowe ograniczenie nałożono także na prędkość – jazda może być wspomagana przez silnik tylko w momencie pedałowania i wspomaganie to jest wyłączane w momencie przekroczenia 25 km/h.

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej opcji rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Istnieją również zestawy, które pozwalają samodzielnie przekształcić własny rower w pojazd ze wspomaganiem. Na czym korzystamy przerzucając się na e-rower?

 

Wady i zalety korzystania z roweru ze wspomaganiem elektrycznym

Rower elektryczny nie należy do najlżejszych sprzętów, jeśli więc mieszkasz w bloku i codziennie transportujesz swój jednoślad po schodach na czwarte piętro, być może nie opłaca Ci się dodatkowo obciążać go silnikiem. Dodatek taki to bowiem co najmniej 8 kilogramów ekstra wagi. Niektóre e-rowery ważą nawet 30 kilogramów! Dokładnie przemyśl też swoją decyzję, jeśli nie chcesz wydać za dużo – porządny sprzęt to wydatek minimum kilku tysięcy złotych. Jest jednak za co płacić: Lekkość jazdy i możliwość pokonywania dłuższych tras przy jednoczesnym ograniczeniu wysiłku przekonały do siebie już wielu. Kto niewątpliwie doceni zalety e-roweru?

 

Rower ze wspomaganiem elektrycznym – dla kogo?

Tego typu rower to świetna alternatywa dla wszystkich, którym nieustanne pedałowanie wysiłkowe sprawia duży problem. Owszem, na rowerze ze wspomaganiem elektrycznym w dalszym ciągu trzeba pedałować, jednak zamontowany w osi silnik pozwala znacznie zmniejszyć wymaganą siłę nacisku.

Z rowerów elektrycznych korzystają więc coraz częściej osoby starsze, o ile rower nie wymaga od nich bycia wnoszonym po schodach. Dzięki rowerowi ze wspomaganiem elektrycznym są w stanie jechać w przyzwoitym tempie bez wkładania w ruch dużego wysiłku – podjazdy pod górkę czy dłuższe trasy znów stają się dla nich możliwe. Rowery ze wspomaganiem elektrycznym sprawdzają się również u kolarzy górskich, którzy czerpią ogromną przyjemność ze zjazdów, ale podjazdy stanowią przeszkodę trudną do pokonania.

Taki wariant jednośladu docenią także ludzie dojeżdżający na rowerze do pracy – mniejszy wysiłek oznacza mniejszą szansę na przepocenie ubrań, a także pozwala na jazdę w ubraniach niekoniecznie przeznaczonych do jazdy na rowerze – w końcu wysiłek jest tu naprawdę minimalny.

Rower ze wspomaganiem elektrycznym sprawdzi się w wielu sytuacjach, w których korzystanie z klasycznego roweru byłoby zbyt wymagające. Opinia o tym, że jest to sprzęt dla leniwych jest jednak zupełnie mylna – wspomaganie nie oznacza braku konieczności pedałowania i zerowego odczuwania sportowej adrenaliny. Czy zatem warto wydać pieniądze na e-rower? Zdecydowanie tak.


Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem konkretnego modelu roweru elektrycznego, sprawdź najnowsze propozycje ze sklepu PM Bike. W ofercie między innymi:

  • Haibike SDuro Cross SL już za 7500 ,-
  • Kross Trans Hybrid 3.0 już za 7200 ,-
  • Winora Y280.X już za 7400 ,-

Zobacz szczegóły na stronie sklepu: https://www.pmbike.pl/rowery-elektryczne-meskie