Jak ułatwić sobie prace polowe?

Data publikacji: 14 marca 2018

Praca na roli, gospodarstwie i farmie, jest bardzo wymagająca. W zależności od wielkości farmy oraz typu wykonywanych prac, konieczne jest posiadanie odpowiedniej organizacji pracy. Ogromnym ułatwieniem w rolnictwie, są maszyny rolne różnego rodzaju.
Obecnie, rolnicy korzystają z bardzo wielu różnorodnych maszyn. Ich właściwości i przeznaczenie pozwala zadbać o całe gospodarstwo. Posiadanie wielu maszyn jest możliwe przede wszystkim dzięki znacznemu postępowi technologii. Dostępność maszyn rolniczych jest coraz większa, przez co szybkość i jakość upraw polepsza się.
Dziś, maszyny rolnicze są nie tylko bardziej liczne, ale i lepsze. Wiele z nich może pracować samodzielnie – jest to szczególne udogodnienie na dużych farmach. Ostatnimi czasy dużo można usłyszeć o tzw. czujnikach. Są one odpowiedzialne za nadawanie rytmu pracom. Poza tym, bardzo często czujniki są odpowiedzialne za nawadniani pól i pilnowania harmonogramu prac polowych. Dzięki temu, organizowana jest praca wszystkich osób zatrudnionych w sektorze rolnym.

Praca, jaką wykonują rolnicy w Polsce, daje szczególnie owocne efekty. Sektor rolnictwa przyczynia się do wyżywienia znacznej większości Polaków. Wiele towarów jest również sprzedawanych za granicę. Bogactwo upraw jest możliwe dzięki maszynom rolniczym.

Maszyny w rolnictwie

Maszyny, jakie są stosowane w rolnictwie, są dobierane przez rolników pod względem kilku kryteriów. Po pierwsze, bierze się pod uwagę wielkość farmy. Maszyny muszą być dostosowane do ilości prac, jaką trzeba wykonać na polu. Poza tym, liczy się także cel upraw.
W zależności od gospodarstwa, możemy wyróżnić wiele maszyn, jakie są stosowane podczas prac rolnych. Najbardziej popularne z nich, to:

  • Pługi,
  • Traktory,
  • Kombajny

Są to trzy najbardziej znane maszyny, jakich używa się na polskich gospodarstwach. Bardzo często, rolnicy posiadają jedną z nich, jednak niekiedy na polu trzeba pracować za pomocą trzech maszyn.

części rolnicze

Dbałość o maszyny rolnicze

Aby odpowiednio dbać o maszyny, należy dobierać je zgodnie z ich przeznaczeniem i rodzajem. Jednak oprócz tego, istotne jest, by odpowiednio dbać o maszyny. Pługi, traktory, kombajny oraz inne rodzaje maszyn rolniczych, należy odpowiednio użytkować zgodnie z przeznaczeniem. Po każdej pracy – np. po zbieraniu zboża z pola – konieczne jest dokładne wyczyszczenie i umycie maszyny. Między częściami maszyny nie może pozostać nic, by nie doprowadzić do jej uszkodzenia.
Prace polne będą o wiele prostsze i sprawniejsze, gdy na bieżąco będziemy doglądać maszyn. Konserwowanie pługów czy traktorów pomoże nam uniknąć usterek, a w razie gdy taka się wydarzy – szybko jej zapobiec.

Maszyny rolne wykorzystywane są jedynie przez krótki okres w roku. Zepsucie się traktora i innych maszyn, jest dużym problemem. Niemalże niemożliwe jest pożyczenie lub wynajęcie wielkiej maszyny rolnej. Na takie krytyczne sytuacje, każdy rolnik powinien być przygotowany. Naprawa i wymiana części wiąże się z dużymi kosztami. Jednak w porównaniu do strat, jakie wiążą się z niemożnością zebrania plonów, koszt dodatkowych części do maszyn nie jest aż tak wysoki.
Do wszelkich maszyn produkowane są części zamienne, które mogą uratować niejedno gospodarstwo. W przypadku psucia się maszyn lub awarii niektórych części, możliwa jest ich wymiana oraz naprawa. Części zamienne muszą oczywiście pochodzić od znanego producenta – najchętniej rolnicy wykorzystują części tej samej marki, co ich maszyny.
Wysokiej jakości części zamienne są często jedynym rozwiązaniem. Stosując części zamienne, nie tylko umożliwiamy sobie naprawę maszyn i przywrócenie im sprawności. Sprawna maszyna ułatwia nam szybkie i sprawne zebranie plonów z pola. W prowadzeniu gospodarstwa i upraw rolnych, jedną z ważniejszych spraw, jest odpowiednia dbałość o maszyny. Aby móc regularnie z nich korzystać, należy czyścić je przed rozpoczęciem się sezonu oraz tuż po jego zakończeniu. Dodatkowo, każdorazowe użycie pługów czy traktorów wymaga umycia w celu pozbycia się roślin czy kamieni, które mogą zalegać w niektórych częściach maszyn.
Prace polowe będą o wiele prostsze, jeśli będziemy mieć odpowiednie, czyste i sprawne maszyny. Mimo tego, iż wykorzystuje się je przez kilkanaście dni w roku, należy regularnie dbać o ich stan.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Zenox.