Rodzaje maszyn rolniczych

Data publikacji: 29 September 2016

Współcześnie każdy rolnik korzysta z rozmaitych usprawnień i udogodnień podczas wykonywania prac polowych. Do tego celu służą też specjalistyczne, rolnicze maszyny i pomniejsze urządzenia, które potrafią zarówno zadbać o pole jak i o uprawy. Dzięki ich użyciu praca rolnika zdaje się być obecnie niezwykle łatwiejszą niż jeszcze kilka lat temu.

Myśląc o maszynach stosowanych w rolnictwie nie sposób nie pomyśleć od razu o ciągnikach, traktorach i kombajnach. Znane i popularne od wielu już lat pojawiają się na naszych polach i drogach szczególnie podczas okresu przygotowywania ziemi pod uprawę, późniejszych żniw i zbiorów, czyli od wiosny do późnego lata.

Jednakże branża rolnicza obfituje w mnóstwo innych, równie dobrze znanych przykładów maszyn i urządzeń, stosowanych przy wszystkich chyba pracach polowych i gospodarskich.

Najnowocześniejsze technologie i pomysłowe rozwiązania pomagają przecież każdego dnia rozwiązywać rolnikom problemy logistyczne, transportowe i przede wszystkim, właściwe dla uprawianej przez nich gałęzi gospodarki. W modernistycznym, przyszłościowym gospodarstwie nie może zabraknąć przecież takich maszyn jak na przykład:
– brony,
– glebogryzarki,
– kultywatory,
– mieszalniki,
– opryskiwacze,
– rozrzutniki,
– sieczkarnie,
– siewniki.

Aczkolwiek to jeszcze nie wszystko. Podstawowe wyposażenie każdego gospodarstwa rolnego stanowią również oprócz wspomnianych już ciągników, kombajnów i traktorów również inne pojazdy, takie jak beczkowozy, pługi, oraz potrzebne do przewożenia różnego rodzaju materiałów i zbiorów – przyczepy.

Rolnicy uprawiający zboża i inne rośliny potrzebują ponadto specjalnych maszyn, które będą opryskiwały uprawy, nie dopuszczając do pojawienia się szkodników. Specjalne urządzenia mogą tez usprawniając nawadnianie suchych pól, lub, w odwrotnym przypadku – odprowadzać nadmiar stojącej w ziemi wody. Dla szybszego zbioru siana stosuje się w rolnictwie także specjalne kosiarki, które obecnie całkowicie wyparły już ręczne pozyskiwanie słomy i siana za pomocą ręcznych narzędzi, takich jak archaiczna już kosa.

Gospodarstwa zajmujące się hodowlą zwierząt gospodarskich nie obejdą się ponadto bez specjalnych dojarek dla krów, magazynujących pozyskane od bydła mleko w sterylnych warunkach, zgodnych z unijnymi wymogami jakości i czystości. Rolnicze pasteryzatory z kolei używane są do przechowywania i konserwowania zebranych warzyw i owoców, przeznaczonych na rozmaite przetwory.