Zastosowanie bram segmentowych w przemyśle

Data publikacji: 30 October 2018

Bramy wjazdowe do obiektów takich jak magazyny, warsztaty samochodowe czy hale załadunkowe w budynkach przemysłowych to dziś podstawa swobodnego i dynamicznego przepływu towarów i usług. Rynek bram obfituje w wiele rozwiązań dopasowanych do potrzeb konkretnej branży i użytkownika, jednak w wielu przypadkach to właśnie bramy segmentowe stanowią wybór numer jeden. Składane na podprożu nie zajmują miejsca przed i za bramą, umożliwiając najbardziej korzystny dostęp do wnętrza bez konieczności kompromisów przestrzennych. Z bram segmentowych korzystają dziś wszyscy – właściciele salonów samochodowych, galerie handlowe, centra logistyczne, magazyny, a nawet branża spożywcza. Czym się charakteryzują i dlaczego wspomniane branże tak chętnie z nich korzystają?

Charakterystyka bram segmentowych

Jak wielu producentów na rynku, tak wiele cech szczególnych oferowanych przez nich bram segmentowych. To, co można wymienić jednak jako charakterystyczny element całej grupy to bez wątpienia możliwość dopasowania rozmiarów bramy do potrzeb konkretnej przestrzeni. Zwykle osiągające od 2 do nawet 8 metrów szerokości i takiej samej wysokości bramy mogą być z łatwością zaprojektowane zgodnie z życzeniem klienta, wpasowując się tym samym idealnie w zaplanowaną przestrzeń i optymalizując wykorzystanie przestrzeni od maksimum.

Podobną różnorodność opcji można odnaleźć także wśród systemów, w jakich bramy są otwierane. Standardowo bramy segmentowe są unoszone na specjalnych prowadnicach do góry, chowając się ponad nadprożem pomieszczenia. Nie każdy budynek jest jednak przystosowany do tego, by pod sufitem zmieścić w pionie kilkumetrowe skrzydło bramy. Z tego też powodu producenci dostosowują swoje rozwiązania tak, by brama mogła chować się poziomo pod sufitem lub pod kątem do 45 stopni – żadne nadproże nie będzie stanowiło dla nich większego problemu.

Gdzie stosuje się bramy segmentowe?

Zastosowanie dla bram segmentowych jest dziś właściwie nieskończone, gdyż wszędzie tam, gdzie pojawia się możliwość zamontowania bramy otwieranej pionowo, bramy segmentowe sprawdzają się idealnie.

Jednym z pierwszych i podstawowych zastosowań dla tego typu rozwiązania są wszelkiego rodzaju warsztaty samochodowe, myjnie, serwisy i stacje kontroli pojazdów. W miejscach takich trudno zwykle o dodatkową przestrzeń przed lub za bramą umożliwiającą otwieranie pomieszczenia na boki. Bramy wciągane ponad nadproże wjazdu to często jedyne, choć w żaden sposób nie gorsze rozwiązanie. Bramy segmentowe wykonuje się dziś z lekkich, wytrzymałych i oferujących wiele możliwości produkcyjnych materiałów. Wstawienie w bramie wjazdowej otworów okiennych, drzwi, czy zbudowanie ich w całości z materiałów przeźroczystych nie stanowi tu większego problemu.

Bramy segmentowe to także świetne wyjście dla różnego rodzaju magazynów, stref załadunku i hal przemysłowych wymagających ruchu pojazdów. Otwierające wystarczającą połać przestrzeni do przejazdu nawet większych samochodów i wózków towarowych, bramy segmentowe mogą dzięki swojej konstrukcji usprawniać ruch w tego typu pomieszczeniach i w razie konieczności otwierać wiele tuneli transportowych jednocześnie. Dość powiedzieć,  że to właśnie tego typu bramy stosuje się w największych centrach logistycznych, przy zamykaniu doków załadunkowych, a nawet w remizach strażackich.

Jak bramy segmentowe usprawniają działanie centrów logistycznych?

Bramy segmentowe to podstawa wyposażenia dużych magazynów, punktów odbioru przesyłek czy centrów logistycznych. Dokujące samochody dostawcze ustawione w rzędach przy dokach dokujących, lub wjeżdżające do wnętrza magazynu spotykają się z bramami segmentowymi na co dzień. To dość szybki i skuteczny sposób na usprawnienie przepływu transportu pomiędzy magazynem a pojazdami transportowymi, dające możliwość osiągnięcia pełnej wydajności magazynu bez marnowania przestrzeni na inne warianty bram. Plusem jest tu też oczywiście szczelność tego typu rozwiązań, chroniąca wnętrze przestrzeni magazynowej przed czynnikami zewnętrznymi – panele bram są zazwyczaj wyposażone w specjalną piankę izolacyjną, dzięki której nie przepuszczają do środka wiatru, zimna czy upalnego powietrza z rozgrzanego parkingu przed magazynem.