O maszynach stolarskich

Data publikacji: 29 September 2016

Stolarze, czyli ludzie wykonujący drewniane elementy stosowane w szeroko pojętym budownictwie, meble oraz przedmioty, których używamy na co dzień, również posługują się specjalistycznymi narzędziami i maszynami. Obróbka drewna nie należy bowiem do zadań łatwych, wręcz przeciwnie – jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza wtedy, kiedy rzemieślnik pragnie oprócz funkcjonalnego przedmiotu stworzyć rzecz estetyczną i misternie zdobioną.

Przemysł stolarki ma bardzo długa tradycję. W Polsce zaczyna się ona w XVI wieku, około 1489 roku, kiedy to w Krakowie założono pierwszy rodzimy cech stolarski. Rzemieślnicy zajmowali się ówcześnie produkcją drewnianych mebli na bardzo szeroką skalę. Jako ciekawostkę należy zaznaczyć fakt, iż pierwszym, wykształconym polskim stolarzem był Stanisław Konarski, który założył szkołę meblarstwa w 1750 roku.

Obecnie nowocześni, idący z duchem czasu stolarze używają oprócz dłut, pił, strugów i młotków nieco bardziej skomplikowanych, specjalistycznych i profesjonalnych narzędzi. Znajdują się wśród nich sporych rozmiarów maszyny, elektronarzędzia, oraz w dalszym ciągu, oczywiście tradycyjne ręczne narzędzia.

Najpopularniejszymi, używanymi współcześnie w przemyśle stolarskim i obróbce drewna narzędziami są:

pilarki tarczowe – stołowa maszyna wykorzystywana przy cięciu drewna, choć można nią także ciąć beton, aluminium lub płytki ceramiczne; urządzenie to wyposażone jest w ostrą piłę, przypominającą wyglądem zębatą tarczę, umocowaną pośrodku dużego blatu, na którym wygodnie jest układać drewniane deski lub kloce; pilarka wyposażona w asynchroniczny silnik pracuje na napięciu trójfazowym 400 V.

frezarki – to maszyna przeznaczona do obróbki skrawaniem pociętego już drewna; przy jej pomocy stolarze wykonują ornamenty i zdobienia oraz kształtują płaskie, gładkie powierzchnie.

strugarki – służą podobnie jak frezarki do obróbki skrawaniem, które uzyskuje się za pomocą kolistych ruchów najważniejszych elementów maszyny; strugarki mają za zadanie po pierwsze: wygładzanie płaskich powierzchni oraz: kształtowanie drewna w odpowiednie do zamierzenia rzemieślnika formy i dekoracje.

szlifierki – wykorzystywane są do szlifowania sporych, płaskich powierzchni aż do uzyskania satysfakcjonującej gładkości, wygładzenia i oczyszczenia litego drewna; dodatkowo, dzięki zastosowaniu w swojej pracy szlifierek, stolarze uzyskują odpowiadającą i właściwą grubość drewnianych płaszczyzn.

tokarki – urządzenia przystosowane do obróbki skrawaniem podczas ruchu obrotowego poddawanego obróbce materiału, w tym wypadku drewna.