Rola przyssawek w przemyśle

Data publikacji: 5 January 2018

Istnieje wiele przeróżnych rodzajów ssawek. Najczęściej, są one wykonywane z silikonu i podobnych, elastycznych tworzyw, które zapewniają im trwałość i wytrzymałość.

Przeznaczenie przyssawek

Główną rolą przyssawek, jest przytrzymywanie i mocowanie różnorodnych materiałów. W procesach produkcji stosowane jest szkło, drewno, blachy, tworzywa sztuczne i plastik. Przyssawki są selekcjonowane i dobierane do właściwych tworzyw. Zastosowanie odpowiednich rodzajów przyssawek jest kluczowe przy każdej czynności. Wiele jest tworzyw, do których można użyć ssawki różnego rodzaju. Warto jednak dodać, że istnieją bardziej wymagające i odpowiedzialne prace. W ich przypadku, dobór przyssawek jest szczególnie ważny. Prace tego typu muszą zostać wykonane ze szczególną uwagą.
Podział przyssawek jest różny. Najczęściej, dzieli się je ze względu na rozmiar, tworzywo z którego zostały wykonane oraz przeznaczenie.
Stosowanie przyssawek ma miejsce szczególnie w szeroko pojętym przemyśle. Produkcja, remonty, prace budowlane czy montaż – to tylko niektóre czynności, przy których konieczne jest zastosowanie przyssawek konkretnego rodzaju.

Typy przyssawek i ich funkcje

Najbardziej popularne i najczęściej występujące przyssawki wykonywane są z silikonu. Często, podczas produkcji przyssawek, dodaje się domieszki innych substancji. Najczęściej jest to kauczuk lub różne związki chemiczne. Każdy rodzaj ssawek ma praktycznie to samo zadanie. Podział ze względu na różne kryteria zapewnia nam informację, do jakich materiałów możemy zastosować konkretny typ przyssawek. Np.:

  • Przyssawki silikonowe mogą zostać użyte w temperaturach w zakresie (najczęściej) od -70 do 200°C. Dzięki temu, rola przyssawek z silikonu jest znacznie rozszerzona. Silikon, wbrew powszechnym opiniom, jest materiałem niezwykle odpornym i bardzo wolno się zużywa. Dzięki jego wysokiej jakości, możemy stosować ssawki z silikonu bardzo długo do przeróżnych czynności. Warto również dodać, że silikon jest także odporny na działanie promieni słonecznych i ozonu. Dzięki swoim właściwościom, przyssawki mogą zostać zastosowane podczas pracy z żywnością – np. do torebek foliowych. Świetnie dopasowują się do każdego rodzaju materiału.
  • Przyssawki próżniowe są produkowane w sposób ekonomiczny. Jest to jedna z zalet ich stosowania. Przyssawki te, by osiągnąć odpowiednią energię odkształcania się, są wykonywane z materiału tzw. doskonale elastycznego. Dzięki stosowaniu odpowiednich materiałów, przyssawki te zyskują idealne właściwości uszczelniające. Używa się ich podczas transportowania materiałów, w których może powstać wyciek. Materiały, do jakich nadają się przyssawki próżniowe to między innymi blachy, karton, sklejki, elementy wytłoczone, tektura oraz plastik.
  • Przyssawki podciśnieniowe – najbardziej znane typy tych przyssawek, to płaskie i mieszkowe. Dodatkowo, w produkcji wykorzystuje się ssawki, które posiadają odpowiednie certyfikaty i uznanie na całym świecie. Przyssawki podciśnieniowe wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu – np. w papiernictwie, w branży samochodowej, drukarskiej oraz spożywczej. Tworzywa, z jakich wykonuje się przyssawki podciśnieniowe, to np. neopren, kauczuk naturalny, silikon, poliuretanu oraz Vulkolanu.

przyssawki fipa

Rodzaje przyssawek są dopasowywane do konkretnych rodzajów materiałów. Uważna selekcja jest istotna zwłaszcza w przypadku przyssawek podciśnieniowych.
Gdzie można dostać przyssawki najlepszej jakości? – Istnieje wiele sklepów stacjonarnych i internetowych, których asortyment pozwoli nam na dokonanie właściwego wyboru. Często, możemy natknąć się również na ofertę, która obejmuje zaprojektowanie ssawki zgodnie z życzeniem i parametrami podanymi przez klienta. Produkcja taka odbywa się w ilości podanej przez klienta.
Warto korzystać z ofert sklepów, które posiadają najlepsze, popularne marki, które cieszą się uznaniem.