Czym jest klasa efektywności energetycznej?

Data publikacji: 24 October 2022

W dobie rosnących rachunków za energię elektryczną, podczas kupna urządzeń AGD wiele osób interesuje się, ile prądu będzie zużywać dany sprzęt. W tym celu należy zapoznać się z danymi widniejącymi na specjalnej etykiecie dołączonej do urządzenia. Wskazują one klasę efektywności energetycznej, która określona jest przez odpowiedni parametr. Wybierając urządzenie, należy kierować się nowymi oznaczeniami klas energetycznych, które uległy zmianie w marcu 2021 r.

Czego dotyczą klasy energetyczne oraz na jakiej podstawie się je przyznaje?

Klasy energetyczne dotyczą następującego rodzaju sprzętu AGD do zabudowy lub wolnostojącego, bardzo popularnego w naszych domach:

  •  lodówek,
  •  pralek,
  •  zmywarek,
  •  telewizorów,
  •  kuchenek,
  •  piekarników,
  • żarówek,
  • okapów,
  • odkurzaczy,
  • zamrażarek,
  • suszarek do ubrań,
  • klimatyzatorów.

Przydzielenie sprzętu AGD do danej klasy energetycznej, zależne jest od tego, ile zasobów, czyli przede wszystkim wody lub prądu, zużywa dane urządzenie. Podział na klasy energetyczne oraz wytyczne precyzujące kryteria przynależności do poszczególnych klas określone są w dyrektywach unijnych. Jak wynika zatem z powyższego, sprzedaż i wprowadzanie do obrotu sprzętów AGD musi odbywać się zgodnie z przepisami Unii Europejskiej.

Jakie wyróżniamy rodzaje klas efektywności energetycznej?

Wpierw należy zacząć od tego, że w marcu 2021 zostały wprowadzone nowe oznaczenia efektywności energetycznej, obejmujące klasy od A do G. Podyktowane to było tym, iż wraz z postępującą technologią i wprowadzaniu na rynek coraz to nowszych i bardziej oszczędnych sprzętów, zauważono, iż oznaczenia obowiązującej wówczas skali są bardzo niedoskonałe. Pojawiająca się coraz większa liczba plusów w skali energetycznej A powodowała jej nieczytelność i wprowadzała zamieszanie. Z tego też względu postanowiono dokonać modyfikacji w oznakowaniu poszczególnych klas energetycznych.

Klasa energetyczna A

Klasa ta zostaje oznaczona kolorem ciemnozielonym. Obecnie nie jest jeszcze stosowana. Została zarezerwowana dla sprzętów wyprodukowanych w przyszłości generujących jeszcze mniejsze zużycie zasobów niż sprzęty obecnie produkowane. Krok ten został poczyniony po to, aby w przyszłości wskutek postępujących technologii i wytwarzania coraz to bardziej energooszczędnych sprzętów AGD uniknąć ponownej konieczności dokonywania zmian w oznaczeniach klas energetycznych.

Klasa energetyczna B

Zostaje oznaczona jaśniejszym od klasy A kolorem zielonym. Podobnie jak klasa A zostaje przeznaczona dla sprzętów wytwarzanych w przyszłości.

Klasa energetyczna C

Zostaje oznaczona kolorem jasnozielonym. Jest to obecnie najbardziej efektywna klasa odpowiadająca oznaczeniom starej klasy A +++. Oznacza to, że urządzenia mogące pochwalić się klasą energetyczną C, należą obecnie do najbardziej wydajnych urządzeń.

Klasa energetyczna D

Zostaje oznaczona kolorem żółtym. Urządzenia zaklasyfikowane do tej klasy nadal można śmiało polecić, gdyż są bardzo energooszczędne. Odpowiednikiem klasy D jest dawna klasa A ++.

Klasa energetyczna E

Zostaje oznaczona kolorem jasnopomarańczowym. Urządzenia tej klasy są odpowiednikiem dawnej klasy A +. Należą do urządzeń mniej energooszczędnych, lecz jednocześnie tańszych w zakupie.

Klasa energetyczna F

Zostaje oznaczona kolorem pomarańczowym. Do tej klasy zaliczają się urządzenia mające niegdyś oznaczenie A lub B. Zużywają one dużo energii, co przekładać się będzie na wysokość rachunków za prąd oraz negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Klasa energetyczna G

Zostaje oznaczona kolorem czerwonym. Urządzenia tej klasy zaliczają się do dawnej klasy B lub C. Urządzenia klasy G cechują się bardzo dużym zużyciem prądu i wywierają w dużym stopniu negatywny wpływ na środowisko.

Etykieta energetyczna

Informacje o efektywności energetycznej oraz innych parametrach można znaleźć na etykiecie energetycznej przypisanej do każdego urządzenia AGD. Znajduje się na niej nie tylko klasa energetyczna urządzenia, lecz również inne parametry je opisujące, np. roczne zużycie energii, pojemność urządzenia, poziom emitowanego hałasu określony w decybelach oraz kod QR.

Audyty efektywności energetycznej jako system służący poprawie efektywności energetycznej

Niezwykle ważnym aspektem jest dążenie do wspierania przedsięwzięć, których głównym celem jest oszczędność energii mającej wpływ na zarządzanie jej wpływem na środowisko. Dzięki audytom efektywności energetycznej uzasadniającym wielkość oszczędności energetycznej przewidywanej w wyniku realizacji przyszłego lub zrealizowanego już przedsięwzięcia przedsiębiorstwo może uzyskać dofinansowanie na realizację tych zadań.

W tym celu warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy oferującej pomoc w spełnianiu coraz większej liczby wymagań w odniesieniu do aspektów związanych z zarządzaniem procesem produkcji będącym w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.