Jak dobrać barwę oświetlenia w pokojach hotelowych?

Data publikacji: 23 December 2022

Odpowiednia aranżacja w hotelach jest naprawdę bardzo ważna. W każdym miejscu hotelu – na recepcji, w pokojach czy w restauracji – wpływa ona na odbiór gości. Wbrew pozorom kluczową rolę w tej aranżacji odgrywa oświetlenie. Jest ono tak ważne, gdyż planuje się je już na samym początku, a ma niebagatelny wpływ na końcowe wrażenie. Dlatego też zobaczmy, jakie aspekty są najważniejsze w wyborze oświetlenia hotelowego i jak je odpowiednio wprowadzić w życie. 

Popularne rodzaje i barwy oświetlenia 

W odpowiednim wyborze oświetlenia do hotelu warto na samym początku krótko przypomnieć, jakie właściwie oświetlenie wyróżniamy. Ze względu na rodzaj możemy wskazać oświetlenie:

  • Miejscowe – umożliwia punktowe oświetlenie konkretnej przestrzeni 
  • Ogólne – zastępuje światło naturalne i powinno oświetlać całe wnętrze
  • Dekoracyjne – eksponuje poszczególne elementy wnętrza, zazwyczaj nie wnosi zbyt wiele do poziomu widoczności 

Jeśli zaś chodzi o najpopularniejsze barwy oświetlenia, to wyraża się je najczęściej w odniesieniu do wskaźnika temperatury barwowej i tak oto mamy światło:

  • Ciepłe — temp. poniżej 3500 K(elwina)
  • Neutralne – temp. pomiędzy 4000K-4500K 
  • Chłodne – temp. powyżej 5000K

Na tym etapie można już stwierdzić, że w hotelach przydaje się praktycznie każdy rodzaj i barwa oświetlenia, ale sprawdźmy, co najlepiej sprawdzi się w jego głównej przestrzeni. 

Jakie oświetlenie wybrać do pokoi hotelowych?

Pokoje hotelowe są wizytówką hotelu. To na postawie ich aranżacji w głównej mierze ocenia się cały hotel. Oświetlenie zaś pełni w nich funkcje zarówno użytkowe, jak i wizualne. Dlatego też w hotelach można wykorzystać każdy z rodzajów i barw, jednak należy je dobrze połączyć. 

Światło ogólne powinno być zawsze neutralne, gdyż przy oświetlaniu całej powierzchni najważniejsza jest temperatura zbliżona do naturalnego dziennego światła. 

W przypadku miejscowego oświetlenia, które najczęściej występuje w postaci kinkietów lub lampek nocnych najlepiej posłuży barwa neutralna, lub ewentualnie ciepła, gdyż one najmniej obciążają wzrok przy pracy na komputerze lub czytaniu książek. 

Jeśli zaś chodzi o dekoracyjne oświetlenie, to wybór jego barwy jest tutaj zależny od jego umiejscowienia i klimatu całego wnętrza, dlatego tutaj można postawić na całkowitą dowolność. 

Oświetlenie w pokoju a dostęp do światła naturalnego 

Przy planowaniu całej przestrzeni pokoju nie można zapomnieć również o naturalnym oświetleniu pokoju. Mimo imitacji światła naturalnego w oświetleniu ogólnym warto umieścić w całym wnętrzu dużo okien, które naświetlą je najlepiej. 

Wiadomo, że nie każdy gość lubi promienie słońca o poranku, dlatego najlepiej zaopatrzyć się również w stosowne rolety i zasłony, by każdy mógł zdecydować, z jakiego światła woli korzystać. 

Jakie żarówki wybrać?

Oświetlenie hotelowe rządzi się także swoimi prawami, a jednym z nich jest odpowiedni dobór żarówek do miejsca oświetlenia. I tak oto:

  • W głównej części pokoju, gdzie przeważa światło ogólne najlepiej postawić na świetlówki energooszczędne. Tego typu światło służy gościom najczęściej, dlatego też zużywa najwięcej energii, a w dzisiejszych czasach przy niskim zapotrzebowaniu emitują światło niezwykle zbliżone do tradycyjnych wycofanych już żarówek. 
  • W pokoju przy łóżku lub na biurku pojawiają się lampy miejscowe, w których najczęściej wykorzystuje się żarówki halogenowe. Są one najbardziej zbliżone do tradycyjnych, ale nie są zbyt energooszczędne, dlatego też coraz częściej wykorzystuje się trzeci typ żarówek. 
  • Trzecim typem żarówek są żarówki LED. Dzisiaj wykorzystuje się je już praktycznie w każdym miejscu hotelu ze względu na wysoką energooszczędność i dobre możliwości świetlne, ale główną rolę pełnią w łazienkach. Tam liczy się wytrzymałość i ochrona przed wilgocią, a ledy właśnie te parametry spełniają i to na wysokim poziomie. 

hotel

Widać więc, że jeśli nie mamy pewności, na jakie żarówki postawić to najlepiej sprawdzą się żarówki LED, które służą naprawdę długi czas. 

Jakie światło jest najlepsze dla ludzkiego oka?

Kończąc już powyższe kwestie dotyczące oświetlenia hotelowego, podsumujmy jakie światło sprawdzi się najlepiej u większości gości. Ludzkie oko nie lubi zbyt jaskrawych barw, dlatego najlepiej sprawdzają się te o ciepłej i neutralnej barwie najlepiej z dużym rozproszeniem. Są one najbardziej zbliżone do naturalnego światła, dlatego nie wywołują poczucia dyskomfortu. Wiadomo, że np. w łazience czy przy oświetleniu dekoracyjnym lepiej sprawdzi się chłodne, jednak aby zapewnić komfort gościom, podstawą jest naturalność.