Farmy fotowoltaiczne – co to jest i jakie korzyści ze sobą niesie?

Data publikacji: 27 January 2020

Rosnąca świadomość ekologiczna i wyczerpujące się zasoby paliwa kopalnianego sprzyjają zwróceniu szczególnej uwagi na nowoczesne rozwiązania w postaci odnawialnych źródeł energii. Jedną z takich form jest fotowoltaika. Jeszcze kilka lat temu temat mało znany, obecnie jest coraz częściej praktykowany, a tej zmianie sprzyjają aktualne przepisy rządowe oraz możliwość uzyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Jak działa fotowoltaika?

Wraz z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2016 roku polscy przedsiębiorcy, a także klienci indywidualni zaczęli się interesować instalacją fotowoltaiczną, która w dużym skrócie polega na przetwarzaniu promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Obecnie ważą się decyzje w zakresie wykorzystywania tego typu technologii na dużą skalę – jej rentowności w porównaniu do elektrowni zasilanych wiatrem. System polega na instalacji paneli fotowoltaicznych, które są zbudowane z ogniw, wykonanych z różnego rodzaju materiału, przykrytych ochronnym, hartowanym szkłem. W dużym uproszczeniu to duże tafle szklane, o charakterystycznym siatkowaniu, które są najczęściej montowane na dachu. Farma fotowoltaiczna to nic innego jak znacznie rozbudowana instalacja, która nie ma na celu zasilać tylko jedno, dane gospodarstwo domowe, lecz stanowi odpowiednik tradycyjnej elektrowni, zasilającej dany rejon.

Czy w Polsce mamy farmy fotowoltaiczne?

Pierwsza farma o skromnej mocy 4MW, rozpoczęła swoją działalność w 2015 roku i znajduje się w Czernikowie. Jej właścicielem jest Energa. Obecnie stanowi największą spośród kilku inwestycji fotowoltaicznych, zrealizowanych w Polsce. Nowelizacja rządowa, która miała miejsce dość niedawno, dopiero zachęca do inwestowania w tego typu rozwiązania i w konsekwencji zmiany polityki dotychczasowego zarządzania zasobami energetycznymi. Jednym z pierwszych przykładów jest likwidacja elektrowni Adamów, opartej na działaniu węgla brunatnego. W zamian, na dawnych terenach eksploatowanych górniczo ma powstać nowoczesna farma fotowoltaiczna, która będzie dofinansowana z unijnego programu. Poza polskimi spółkami energetycznymi, inwestycjami tego typu są zainteresowane zagraniczne firmy oraz rolnicy czy też rządowe agencje, zarządzające ziemią rolną. Zmiany prawne ułatwiają zdobywanie koncesji na działanie tego typu instalacji oraz wynajem działki pod budowę farmy.

panele fotowoltaiczne

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat instalacji solarnych – firma Clear Energy z Zachodniopomorskiego zaprasza na swoją stronę internetową po dodatkowe informacje, na temat dotacji oraz zakresu działań firmy.

Sytuacja na świecie

W kontekście globalnym farmy fotowoltaiczne zaczęły powstawać od lat osiemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz Indii. Obecnie coraz więcej krajów europejskich stosuje tego typu formę zasilania. Wśród przodujących znajdują się Hiszpania, Niemcy, Francja oraz Włochy. Nie da się ukryć, że najwięcej korzystają państwa o zdecydowanie lepszej ekspozycji słonecznej, czyli zlokalizowane w południowej części Europy. Farmy są wznoszone w formie rozbudowanych struktur, dzielonych alejami. Największa, o powierzchni 19 km2, znajduje się w Kalifornii i jest widoczna nawet z przestrzeni kosmicznej. Również w Stanach Zjednoczonych powstało najwięcej tego typu inwestycji na działkach, będących prywatną własnością, co stanowi ciekawy aspekt zachodzącej demokratyzacji w zakresie zarządzania produkcją energii.

Technologia przyszłości?

Ze względu na położenie geograficzne, polskie warunki nie pozwalają na uzyskanie aż tak spektakularnych efektów wytwarzania energii za pomocą farm fotowoltaicznych, jak w przypadku krajów Europy południowej. Jednak kryzys klimatyczny, związany z globalnym ociepleniem, powoduje, że coraz częściej w okresie wiosenno-letnim korzysta się z klimatyzacji, natomiast coraz cieplejszy sezon jesienno-zimowy zmusza do zmniejszania poziomu ogrzewania we wnętrzach budynków. W konsekwencji poniesione koszty zużycia energii elektrycznej zaczynają się równomiernie rozkładać na cały rok kalendarzowy. Fotowoltaika może się okazać doskonałym rozwiązaniem na zastaną sytuację. Warto wówczas skorzystać z pomocy firm, które zajmują się profesjonalną realizacją tego typu inwestycji.