Przegląd urządzeń drukujących – które wybrać?

Data publikacji: 15 November 2021

Obecnie większość dokumentów i zdjęć jest trzymana na dyskach komputerów lub w chmurze. Jednak każdy z nas wciąż potrzebuje drukarki, aby drukować i podpisywać umowy, raporty kwartalne, faktury czy bilety na wakacje. Urządzenia do drukowania stają się coraz tańsze, a gama modeli na rynku jest coraz szersza. Należy więc dobrać odpowiednie urządzenie do naszych potrzeb.

drukarka
Drukarka atramentowa czy laserowa?

Ten wybór najlepiej jest podjęć zastanawiając się co drukujemy najczęściej, ponieważ każda z nich ma swoje mocne i słabe strony. Jeżeli to, co drukujemy to zazwyczaj kombinacja tekstu, grafik i zdjęć to lepszym rozwiązaniem będzie atrament. Urządzeniami bazującymi na tej technologii możemy drukować prawie wszystko. Jednak tutaj oceny zadowolenia właścicieli są zazwyczaj niższe w przypadku drukarek atramentowych. Większość drukarek atramentowych drukuje czarno-biały tekst z szybkością od 5 do 18 stron na minutę, ale jest znacznie wolniejsza w przypadku zdjęć kolorowych.
Jeśli drukujesz tylko dokumenty tekstowe i jest ich wiele to drukarka laserowa ma największy sens. Drukarki laserowe wytwarzają ostry czarno-biały tekst, a niektóre nieźle radzą sobie z kolorowymi grafikami. Jednocześnie zazwyczaj nie nadają się one do drukowania zdjęć. Nawet modele, które drukują w kolorze, nie są przeznaczone do użytku z błyszczącymi zdjęciami lub innymi specjalnymi papierami. Lasery zazwyczaj nie są w stanie pomieścić papierów o nietypowych rozmiarach, takich jak 4×6 lub kartki z życzeniami.

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

Podstawową funkcją drukarki jest drukowanie. Jeśli więc nie musimy skanować, kopiować ani faksować – lub jeśli posiadamy inne maszyny do wykonywania tych zadań – to takie urządzenie może nam wystarczyć. Jeżeli zdecydujemy się na model atramentowy to jego cena może być naprawdę niska.
Innym rozwiązaniem są urządzenia wielofunkcyjne. Są to drukarki, które posiadają również funkcje skanowania, kopiowania i (czasami) faksowania. Wiele urządzeń wielofunkcyjnych nie kosztuje więcej i zajmuje niewiele więcej miejsca niż podstawowa drukarka. Tego typu urządzenie może być tańsze niż kilka oddzielnych sprzętów.
Należy pamiętać, że większość drukarek wielofunkcyjnych ma mniej funkcji niż samodzielne skanery, kopiarki i faksy. Jeśli potrzebujemy bardzo zaawansowanego skanowania, oddzielne urządzenie będzie miało więcej opcji. Mówiąc o skanerach, zawsze szukajmy modeli o płaskiej konstrukcji. Umożliwi to kopiowanie nie tylko dokumentów, ale także stron z książek i zdjęć.
drukarkaZazwyczaj jednak zarówno do domu, jak i do małej firmy, bardziej opłaca się zakup nawet niewielkiego urządzenia wielofunkcyjnego. Jeżeli chodzi o duże firmy warto zdecydować się na urządzenie wielofunkcyjne, a nawet kserokopiarkę, która będzie umożliwiała drukowanie.

Awaria drukarki – jak ją naprawić?

Drukarki, jak każde inne urządzenia, ulegają awariom. Zaawansowane technologicznie urządzenia drukujące mają często usterki, które może naprawić tylko profesjonalny serwis maszyn poligraficznych. Naprawa w takich przypadkach nie jest droższa niż wymiana starego sprzętu na nowy. Warto znać taki serwis, który wykona to szybko i rzetelnie. Wtedy drukarka nie będzie ulegała tak często awariom, co ułatwi życie w biurze lub w domu.