Imadło – niedoceniony pomocnik każdego majsterkowicza

Data publikacji: 1 July 2019

Majsterkując możemy mieć pewien kłopot z utrzymaniem w jednej pozycji reperowanego przez nas przedmiotu. W tej sytuacji nieocenione okazuje się bardzo proste i stare w swojej historii urządzenie — imadło.

Imadło to nic innego jak specjalny zacisk, który służy do mocowania przedmiotów. Budowa imadła nie jest skomplikowana — dwie szczęki zaciskane są przy pomocy śruby, która obracana jest pokrętłem. Oczywiście możemy spotkać też bardziej złożone imadła — maszynowe. Są one jednak wykorzystywane specjalistycznie. Do domowych napraw wystarczy nam imadło ręczne. Według specjalistów ze sklepu Narzędzia Profesjonalne, imadła stanowią element obowiązkowy każdego, nawet tego domowego warsztatu. Przydają się podczas obrabiania ręcznego lub mechanicznego przedmiotów, sklejania ze sobą części.

Rodzaje imadełimadlo

Możemy wyróżnić kilka rodzajów imadeł. Imadła ręczne — zgodnie ze swoją nazwą podczas użytkowania trzymane są w ręce, a nie mocowane do stołu. To najprostsze z imadeł i najlżejsze. Imadło szlifierskie i kątowe — wykorzystywane są podczas obrabiania przedmiotów, są wytrzymałe i często wykonane z wytrzymałych metali. Imadła jubilerskie i modelarski — cechą wymaganą jest precyzja, ale też delikatność urządzenia, dlatego szczęki tych imadeł pokrywane są zwykle delikatnym materiałem na przykład aluminium, by zapobiec uszkodzeniom obrabianych przedmiotów.

Imadła stolarskie — służą do pracy przy obróbce drewna, istnieje kilka ich rodzajów. Wykorzystywane są przede wszystkim podczas klejenia drewna. Stosujemy je, gdy chcemy stworzyć na przykład intarsje. Intarsje to technika zdobienia, w której wykorzystuje się różnego gatunku drewna tworząc z nich wzory lub obrazy. Taki intarsjowany wzór zalewa się odpowiednio klejem, nakrywa deską roboczą, którą ściska się imadłem stolarskim. Zapewniamy wówczas jednakowy nacisk i możemy mieć pewność, że osobne kawałki drewna zostaną przyklejone do drewna.

Inny podział imadeł

Innym podziałem imadeł jest ten na: imadła warsztatowe, maszynowe, precyzyjne i ręczne. Imadła maszynowe to rozbudowane urządzenia, które dają możliwość przesuwania szczęk na podstawie, szczęki są szybkościskowe. Takie imadło świetnie sprawdzi się przy pracy z frezarkami, strugarkami i innymi tego typu urządzeniami. Imadła precyzyjne są niewielkich rozmiarów i ważą najmniej wśród imadeł. Wyposażone w śruby dociskowe dają możliwość mocowania do blatu stołu roboczego. Wykorzystuje się ich w pracach, do których potrzeba wysokiej precyzji.imadlo-2

Imadła jubilerskie i modelarskie mieszczą się w tej kategorii. Imadła warsztatowe — zwane również ślusarskimi, zakwalifikowane są do narzędzi ciężkich, ponieważ siła ich zacisku jest wysoka. To właśnie z tego typu imadeł najczęściej używamy w domowym warsztacie. Oprócz zacisku i śruby, imadła warsztatowe nierzadko wyposażone są w kowadło i obrotową głowicę, która ułatwia użytkowanie. Ta cecha jest wyjątkowo cenna, gdy potrzebujemy możliwości obracania nie najlżejszych mocowanych materiałów.

Podstawą wygodnego majsterkowania jest odpowiedniej wielkości, dobrze oświetlony stół roboczy oraz imadło. To właśnie ono stanowi nasz statyw, dzięki któremu bez problemu możemy obejrzeć przedmiot i zreperować go.

Imadła warsztatowe wyposażone w obrotową głowicę ułatwia obracanie nawet tych cięższych przedmiotów. Dzięki temu z łatwością możemy doprowadzić zepsuty przedmiot do porządku.

Imadła wykonane są z wytrzymałych materiałów, które zniosą nawet uderzenia młotkiem. Jeśli jesteśmy amatorami modelarstwa — warto wyposażyć się w imadło precyzyjne, które nie tylko jest mniejsze i zmieści się nawet na kuchennym stole, ale też stanowi delikatniejszy przedmiot. Wrażliwe części, które zaciśniemy w takim urządzeniu nie ulegną zniszczeniu, ponieważ szczęki imadeł precyzyjnych są wyłożone aluminium lub innymi delikatnymi materiałami, które zabezpieczają przedmiot umieszczony pomiędzy zaciskami.