Rodzaje uchwytów wiertarskich i ich zastosowanie

Data publikacji: 4 January 2021

W branży budowlanej oraz przemysłowej używa się wielu maszyn i urządzeń, które służą zarówno do wiercenia, toczenia oraz frezowania różnego rodzaju materiałów. Aby jednak prawidłowo montować wszelkie elementy umożliwiające użytkowanie tego typu maszyn, należy stosować specjalistyczne uchwyty wiertarskie, które ze względu na rodzaje są przeznaczone zarówno do tokarek, frezarek jak i urządzeń wiercących.

Uchwyty są profesjonalnym oprzyrządowaniem dla wielu maszyn i służą do mocowania wierteł do metalu, stali, żeliwa oraz innych wyrobów metalowych. Można powiedzieć, że uchwyty są tak zwanym pośrednikiem pomiędzy maszyną, a wiertłem.

Co to uchwyt wiertarski?

Jest to element, umożliwiający mocowanie różnego rodzaju wierteł i innych narzędzi obrotowych na głowicy wiertarki, frezarki lub tokarki. Uchwyty wiertarskie wykorzystywane są zarówno w przydomowych garażach jak i profesjonalnych warsztatach zajmujących się obróbką metali. Uchwyt jest niezbędnym elementem, który daje możliwość bezpiecznego oraz stabilnego zamocowania wiertła na głowicy maszyny obrabiającej.

Uchwyty wiertarskie dostępne na rynku

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli uchwytów wiertarskich, które mogą być wykorzystywane jako mocowania do różnego typu maszyn. Warto wiedzieć, że uchwyty tego typu pozwalają na montaż różnego rodzaju wierteł zarówno do żeliwa, metalu oraz innych tworzyw, cechujących się wysoką twardością. Oprzyrządowanie do maszyn, które jest dostępne na rynku dzieli się między sobą głównie ze względu na sposób mocowania.

Jednym z najpopularniejszych uchwytów, które są dostępne na rynku jest tzw. uchwyt samozaciskowy, który inaczej zwany jest bez kluczykowym. Ten typ mocowania sprawdza się idealnie podczas wykonywania lekkich prac, które nie wymagają użycia znacznej siły nacisku wiertła. Dzięki takim uchwytom można montować wiertła bez używania dodatkowego osprzętu np. specjalistycznych kluczy do wierteł. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w przypadku wykonywania ciężkich prac związanych z obróbką metali.

Drugim rodzajem uchwytów wiertarskich jest mocowanie kątowe, które umożliwia wykonywanie prac w trudno dostępnych miejscach. Ten typ uchwytu pozwala na pracę pod kątem 90 stopni w stosunku do położenia wrzeciona wiertarki.

Kolejnymi rodzajami uchwytów są kluczykowe rozwiązania, których mocowanie odbywa się tylko za pomocą użycia specjalnego klucza wiertarskiego. Mocowania oparte na takim rozwiązaniu zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas wykonywania prac na maszynach wiercących lub frezujących. Dzięki zastosowaniu zębatek blokujących, wiertło jest solidnie zamocowane, bez ryzyka, że wypadnie ono podczas wykonywania cięższej pracy. Uchwyty tego typu charakteryzują się wysoką stabilnością oraz zmniejszonym ryzykiem wystąpienia nieprawidłowości wyrobu. Zmniejszają także poziom błędu prac wiertarskich.

Uchwyty na wiertła występują także w odmianach szybko zaciskowych z pojedynczą oraz podwójną tuleją, które przeznaczone są do zwykłych wierteł, nie wymagających użycia kluczyka. Do ich obsługi wystarczają dwie ręce i umiejętności manualne operatora.

W jakich sytuacjach wybrać dany typ uchwytu?

Generalizując, uchwyty wiertarskie można używać w dwóch sytuacjach, w których powinno dopasować się ich typ. Pierwszym z nich jest użytek prywatny do pojedynczych wyrobów. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będą uchwyty samozaciskowe, niewymagające używania specjalistycznego klucza do wierteł. Pozwolą one na szybkie wykonywanie drobnych prac na frezarkach, tokarkach oraz innych maszynach. Jeżeli jednak uchwyty mają zastosowanie w działalności przemysłowej i wielkogabarytowej to warto zainteresować się zastosowaniem profesjonalnych uchwytów, które pozwalają na stabilny montaż wierteł za pomocą zębatek i z użyciem specjalnego klucza. Dzięki temu można zachować wysoki poziom powtarzalności oraz bezpieczeństwa pracy. Jest to jednak zależne od stopnia doświadczenia pracownika oraz wyboru docelowego uchwytu mocującego.

Czy warto inwestować w profesjonalne oprzyrządowanie do maszyn?

Bardzo dobrą decyzją każdego przedsiębiorstwa oraz osoby działającej prywatnie jest inwestycja w nowoczesne i zaawansowane technologicznie uchwyty wiertarskie. Uchwyty, które wykonane są z najlepszych stopów metali oraz precyzją, pozwalają na montaż nawet wierteł w większości urządzeń dostępnych na rynku. Zarówno w dużych zakładach produkcyjnych jak i użytku prywatnym liczy się precyzja, dlatego inwestycja w odpowiedni typ uchwytu wiertarskiego pozwoli na zachowanie wysokiego poziomu powtarzalności wyrobów metalowych i nie tylko.