ABC formatyzerek pionowych

Data publikacji: 7 November 2017

Czym jest formatyzerka pionowa?

Jest to maszyna, która umożliwia wykonywanie cięć w drewnie, metalu , a także w tworzywach sztucznych. Jest to wielka, pionowa maszyna, na której ustawia się płyty przeznaczone do cięcia. Formatyzerka służy do obrabiania różnych materiałów, jakie stosowane są w produkcji mebli. Maszyna ta cechuje się niezwykle stabilną konstrukcją, co umożliwia wykonanie precyzyjnych cięć i innych prac. Dzięki precyzji maszyny, możliwe jest wyrównanie płyty, tnąc nawet na centymetr od brzegu. Formatyzerkę można łatwo zaprogramować i umożliwić współpracę z wieloma programami, które służą optymalizacji ustawień. Dodatkowo, ze względu na wielkość i ciężar maszyny, najczęściej możemy liczyć na łatwe utrzymanie jej w czystości. Warto dodac, że maszyny te są projektowane w taki sposób, by zapewnić użytkownikom bezpieczną pracę. Piła, która odpowiada za cięcia i obróbkę, jest umieszczona w specjalnym module, na którym znajduje się ekran z wymiarami i wysokościami. Istnieją różne rodzaje pił, ze względu na typ pracy przy drewnie i innych materiałach.
Formatyzerka pionowa może obrabiać różnego rodzaju materiały, niezależnie od tego, jakie są ich właściwości chemiczne i fizyczne.
Ogólnie, formatyzerka jest urządzeniem przeznaczonym do wykonywania cięć i do obróbki. Prace w warsztatach i w zakładach produkcyjnych można wykonywać pionowo i poziomo, w zależności od maszyny. Formatyzerka pionowa umożliwia nam wykonywanie cięć w pozycji pionowej.
Formatyzerka pionowa składa się przede wszystkim:

  • Ze stołu, który służy do opierania płyt,
  • Z piły – projekty i budowa formatyzerek muszą uwzględniać bezpieczeństwo podczas wykonywania cięć. W tym celu, piła porusza się mechanicznie lub automatycznie by zminimalizować kontakt z ostrzami.
  • Z silnika,
  • Ze zderzaków do cięć.

Dodatkowo, formatyzerki często posiadają kółka, które ułatwiają przesuwanie paneli i płyt. Dużych rozmiarów stół, na którym umieszcza się płyty, jest równy i stabilny, dzięki czemu operowanie ostrzem zapewni bezpieczną pracę. Wiele jest rodzajów formatyzerek – producenci takich maszyn, często oferują dodatkowe elementy w wyposażeniu. Warto dodać, że najczęściej, formatyzerka pionowa jest projektowana specjalnie dla klienta i jego potrzeb.

obrobione drewno

Co zapewnia formatyzerka?

Przede wszystkim, trzeba przypomnieć, że formatyzerka jest stworzona do obróbki, cięć i wyrównywania powierzchni z różnych materiałów. Przy zastosowaniu maszyny, zarówno podczas obróbki drewna, metali lub tworzyw sztucznych różnego rodzaju, będziemy mogli liczyć na dokładność cięcia, precyzyjne ruchy piły i stołu, wytrzymałość oraz sprawne działanie nawet przy największym dopuszczalnym obciążeniu maszyny.

Formatyzerka pionowa jest maszyną stosowaną w zakładach produkujących meble, w halach produkcyjnych oraz w podobnych gałęziach przemysłu. Wykorzystywanie formatyzerki jest dziś na porządku dziennym – maszyna, która jest wydajna, dokładna i prosta w obsłudze, będzie idealną w zakładach meblarskich. Obecnie, zwiększa się liczba producentów tych maszyn. Formatyzerki są bowiem funkcjonalnymi, wytrzymałymi maszynami, które zapewniają efektywność. Produkcja mebli, drzwi, ogrodzeń oraz innego rodzaju wyposażenia domowego, będzie o wiele bardziej sprawna dzięki wykorzystaniu formatyzerki.

Warto również wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze i stosowaniu formatyzerki. Wielkość i szerokość maszyny musi zostać dobrana tak, by praca przy niej była prosta i swobodna. Dodatkowo, istotna jest ilość pił, jakie możemy stosować zamiennie. Formatyzerka pionowa, jako niezastąpione urządzenie w branży meblarskiej, często posiada funkcję odpowiedzialną za tłumienie hałasu podczas pracy. Jeśli nie wiesz w którym miejscu rozpocząć poszukiwania nowej maszyny, proponujemy rozpocząć pod tym adresem: http://www.lgf.com.pl/index.php/maszyny.html