Rozwiązania dla systemów przeładunkowych w praktyce

Data publikacji: 25 April 2018

Systemy przeładunkowe to zbiór różnych elementów, które wykorzystuje się podczas rozładunku towaru z dostawy. Kierowcy/ dostawcy, wraz z pracownikami danego supermarketu, magazynu lub innego miejsca, obsługują maszyny po to, by móc bezpiecznie rozładować towar z tira. Różne są rodzaje elementów, jakie wchodzą w skład systemów przeładunkowych. Ich rola zapewnia nam na bezpieczne, sprawne i szybkie rozładowanie towaru.
Rodzaje systemów przeładunkowych znajdują swoje zastosowanie w wielu miejscach. Wszystkie miejsca, w których montuje się poszczególne systemy przeładunkowe, są dostosowane do przyjmowania dostaw.

Rozwiązania, jakie przygotowano dla systemów przeładunkowych, są dziś szczególnie doceniane. Żyjemy w czasach, gdzie wzrost gospodarki, rozwój technologii oraz wzmożony popyt na towary, są szczególnie zauważalne. Kluczowymi czynnościami w dysponowaniu towarem, jest jego transport. Dostawa zawsze powinna być terminowa i bezpieczna – efekt taki można uzyskać poprzez stosowanie konkretnych elementów.

Elementy systemów przeładunkowych

Systemy przeładunkowe są dziś bardzo różnorodne. W wielu miejscach stosuje się takie same rozwiązania, które są najbardziej skuteczne. Obecnie, możemy zaopatrzyć nasz magazyn w najwyższej jakości elementy, które usprawnią przyjmowanie dostaw.
Najbardziej znane elementy systemów przeładunkowych, które znajdują zastosowanie w praktyce, to między innymi:

  • Platformy załadunkowe – mogą być one uchylne lub wysuwne. Typ platformy wybierany jest ze względu na wygodę oraz najwięcej zastosowań. Platforma jest doprowadzana do pojazdu, gdzie następnie dostawca przemieszcza się po niej z wózkiem widłowym, by rozładować towar.
  • Urządzenia dokowe – są to śluzy uszczelniające, bramy przemysłowe oraz platformy przeładunkowej (mostek lub rampa). Elementy te bardzo często są dostępne w zestawach. Rozwiązanie dla urządzeń dokowych, to zapewnienie bezpiecznego przeładunku towaru z tira do magazynu. Trzy elementy, które wchodzą w skład zestawu dokowego, mają na celu odizolować zimne lub byt gorące powietrze z zewnątrz. Jest to bardzo przydatne w przypadku, gdy tirem przewożone są mrożonki lub elementy bardzo podatne na działanie temperatur. Za nieprzepuszczalność gorącego/ zimnego powietrza odpowiedzialna jest śluza uszczelniająca. Platforma stanowi przedłużenie drogi z tira do miejsca przeładunku.
  • Naprowadzacze kół to specjalne stalowe elementy, których zadaniem jest wyznaczanie drogi kierowcom. Większość miejsc, w których przyjmuje się dostawy, jest wyposażona w naprowadzacze kół. Rozwiązanie to gwarantuje bezpieczną pracę kierowcy.
  • Słupki i odboje mają za zadanie odpowiednio zabezpieczać doki załadunkowe. Oprócz tego, ich funkcją jest ochrona tira podczas manewrowania w magazynie czy na rampie. Niektóre z odbojów mogą dopasować się do poziomu pojazdów w trakcie rozładunku.
  • Ręczne pomosty do załadunku – są to specjalne klapy przeładunkowe, które opuszcza się podczas przyjazdu dostawcy. Pomost taki zapewnia przejście między tirem a miejscem przeładunku.

Platformy załadunkowe

Platforma załadunkowa Pomost AMTRK-PRO z wargą uchylną – AMTR©

Jak bezpiecznie używać systemów przeładunkowych

Obsługa każdego urządzenia, który wchodzi w skład systemów przeładunkowych, jest prosta dla osób, które codziennie przyjmują dostawy. Warto dodać, że każdy element działa na nieco innych zasadach, a poznanie ich jest kluczem do wykonywania bezpiecznej pracy.

Poszczególne rodzaje maszyn mają różne zadania. Ich obsługą zajmują się najczęściej pracownicy danego magazynu. To oni odpowiedzialni są za wsunięcie słupków w ziemię, by umożliwić przejazd kierowcy. Oprócz tego, ich zadaniem jest powolne opuszczanie klapy przeładunkowej, by umożliwić kierowcy rozładowanie towaru.

W niektórych przypadkach, obsługa niektórych maszyn odbywa się poprzez czujniki ruchu