Przegląd urządzeń drukujących – które wybrać?

Data publikacji: 22 maja 2019

Obecnie większość dokumentów i zdjęć jest trzymana na dyskach komputerów lub w chmurze. Jednak każdy z nas wciąż potrzebuje drukarki, aby drukować i podpisywać umowy, raporty kwartalne, faktury czy bilety na wakacje. Urządzenia do drukowania stają się coraz tańsze, a gama modeli na rynku jest coraz szersza. Należy więc dobrać odpowiednie urządzenie do naszych potrzeb.

drukarka
Drukarka atramentowa czy laserowa?

Ten wybór najlepiej jest podjęć zastanawiając się co drukujemy najczęściej, ponieważ każda z nich ma swoje mocne i słabe strony. Jeżeli to, co drukujemy to zazwyczaj kombinacja tekstu, grafik i zdjęć to lepszym rozwiązaniem będzie atrament. Urządzeniami bazującymi na tej technologii możemy drukować prawie wszystko. Jednak tutaj oceny zadowolenia właścicieli są zazwyczaj niższe w przypadku drukarek atramentowych. Większość drukarek atramentowych drukuje czarno-biały tekst z szybkością od 5 do 18 stron na minutę, ale jest znacznie wolniejsza w przypadku zdjęć kolorowych.
Jeśli drukujesz tylko dokumenty tekstowe i jest ich wiele to drukarka laserowa ma największy sens. Drukarki laserowe wytwarzają ostry czarno-biały tekst, a niektóre nieźle radzą sobie z kolorowymi grafikami. Jednocześnie zazwyczaj nie nadają się one do drukowania zdjęć. Nawet modele, które drukują w kolorze, nie są przeznaczone do użytku z błyszczącymi zdjęciami lub innymi specjalnymi papierami. Lasery zazwyczaj nie są w stanie pomieścić papierów o nietypowych rozmiarach, takich jak 4×6 lub kartki z życzeniami.

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

Podstawową funkcją drukarki jest drukowanie. Jeśli więc nie musimy skanować, kopiować ani faksować – lub jeśli posiadamy inne maszyny do wykonywania tych zadań – to takie urządzenie może nam wystarczyć. Jeżeli zdecydujemy się na model atramentowy to jego cena może być naprawdę niska.
Innym rozwiązaniem są urządzenia wielofunkcyjne. Są to drukarki, które posiadają również funkcje skanowania, kopiowania i (czasami) faksowania. Wiele urządzeń wielofunkcyjnych nie kosztuje więcej i zajmuje niewiele więcej miejsca niż podstawowa drukarka. Tego typu urządzenie może być tańsze niż kilka oddzielnych sprzętów.
Należy pamiętać, że większość drukarek wielofunkcyjnych ma mniej funkcji niż samodzielne skanery, kopiarki i faksy. Jeśli potrzebujemy bardzo zaawansowanego skanowania, oddzielne urządzenie będzie miało więcej opcji. Mówiąc o skanerach, zawsze szukajmy modeli o płaskiej konstrukcji. Umożliwi to kopiowanie nie tylko dokumentów, ale także stron z książek i zdjęć.
drukarkaZazwyczaj jednak zarówno do domu, jak i do małej firmy, bardziej opłaca się zakup nawet niewielkiego urządzenia wielofunkcyjnego. Jeżeli chodzi o duże firmy warto zdecydować się na urządzenie wielofunkcyjne, a nawet kserokopiarkę, która będzie umożliwiała drukowanie. Często niezbędna będzie więcej niż jedna. Warto zwrócić uwagę na sprzęty firmy Develop lub Ricoh, jak również na ofertę dzierżawy urządzeń wielofunkcyjnych w 3D Office.

Dodatkowe możliwości drukarek

W dzisiejszych czasach drukarka może łączyć się z innymi urządzeniami elektronicznymi, komunikować się z innymi sprzętami w całym pokoju, a nawet na świecie. Niektóre z nich umożliwiają drukowanie za pomocą połączenia bezprzewodowego. Większość sprzętów, nawet domowych, umożliwia bezprzewodowe drukowanie przez WiFi. Pozwala to drukować z laptopa lub telefonu.
Niektóre modele mogą drukować i pobierać zdjęcia bezpośrednio z karty pamięci aparatu, a drukarka z funkcją o nazwie PictBridge może łączyć się bezpośrednio z aparatem cyfrowym. Niektóre drukarki mają Wireless PictBridge, znany również jako Wi-Fi Direct, który umożliwia drukowanie bezpośrednio z kompatybilnego aparatu przez sieć Wi-Fi.