Bramy dla przemysłu – to powinieneś wiedzieć

Data publikacji: 20 September 2018

Hale przemysłowe, zakłady produkcyjne, zajezdnie tramwajowe, hangary, myjnie samochodowe – właściwie trudno wyobrazić sobie dziś większy budynek przemysłowy posiadający wyłącznie tradycyjne drzwi. Większość tego typu przestrzeni jest bowiem na tyle duża, że znacznie większy sens ma zastosowanie różnego rodzaju bram, które ułatwią zarówno wejście do budynku, jak i poruszanie się wewnątrz niego. Bramy mają wiele zalet, pośród których należy wymienić przede wszystkim oszczędność miejsca, automatykę działania i duży rozmiar pozwalający na swobodne przewożenie przez nie towarów. Rodzajów bram możliwych do zastosowania w przemyśle jest jednak wiele, a każde z rozwiązań stanowi dobrą opcję dla nieco innych warunków pracy. Gdzie i jakie bramy stosuje się dziś w przemyśle?

Bramy wewnętrzne do hal przemysłowych

Wszędzie tam, gdzie odbywa się jakakolwiek produkcja, przetwarzanie, magazynowanie lub pakowanie towarów, widok dużych bram i kurtyn nie jest niczym nadzwyczajnym. To dzięki nim łączone są poszczególne części hali tak, by pewne strefy mogły być bezpiecznie oddzielone, ale też łatwo dostępne. Wszystkie warianty bram przemysłowych muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa oraz zapewniać odpowiedni dostęp do towarów i pojazdów użytkowanych przez pracowników w obrębie hali. Wśród najczęściej spotykanych rodzajów bram wewnętrznych wyróżnia się przede wszystkim bramy szybkobieżne, przesuwne i wahadłowe, a także kurtyny paskowe. W szczególnych przypadkach może pojawić się też konieczność zastosowania bram przeciwpożarowych lub gwarantujących odpowiednie warunki chłodnicze (na przykład w przemyśle spożywczym).

Szeroki wybór takich produktów znaleźć można na stronie butzbach.pl – polskiej firmy specjalizującej się w dostarczaniu wysokiej jakości bram dla przemysłu.

Jeśli chodzi o bramy szybkobieżne, umożliwiają one bardzo łatwe odgradzanie poszczególnych sekcji hali produkcyjnej bez tamowania ruchu w momencie przechodzenia pomiędzy pomieszczeniami. Przystosowane do różnych gałęzi przemysłu bramy szybkobieżne mogą charakteryzować się większą szczelnością, wytrzymałością czy sterylnością, przy czym ta ostatnia przydaje się szczególnie w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Wszelkie bramy wewnętrzne powinny gwarantować jak najbardziej swobodny przepływ ludzi i być dopasowane pod względem tego, jak często będą otwierane i zamykane. Dobrym przykładem są tu bramy przeciwpożarowe, które w wielu wypadkach pozostają nieustannie otwarte. Ich zadaniem jest zamknięcie się w momencie pojawienia się ognia w celu odcięcia stref zagrożonych. Odwrotnie, bramy w pomieszczeniach chłodniczych pozostają nieustannie zamknięte, gdyż od ich szczelności zależy temperatura wewnątrz chłodni.

Bramy hangarowe

Wszelkiego rodzaju hangary lotnicze, lotniska i obiekty wojskowe potrzebują dużych przestrzeni do konserwacji i przechowywania naprawdę pokaźnych maszyn latających. W takich przypadkach niemożliwe byłoby zastosowanie tradycyjnych bram o stosunkowo małej powierzchni, dlatego też wielu producentów skupia się na tworzeniu specjalistycznych bram hangarowych zdolnych zastąpić niemalże całą ścianę budynku bez ryzyka obniżenia jego wytrzymałości. Wykonane z paneli z włókna szklanego bramy hangarowe zapewniają odpowiednią ochronę wnętrza przed warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie pozwalają na przepuszczanie światła dzięki czemu konieczność korzystania z dodatkowego oświetlenia jest eliminowana. Bramy hangarowe nie charakteryzują się bardzo szybką pracą, jednak ich wytrzymałość i możliwość montowania także w starszych halach z pewnością rekompensuje tę kwestię.

Przykład zastosowania bramy hangarowej – zdjęcie pobrano ze strony: http://butzbach.pl/

Bramy pasażowe

Jedną z najczęściej spotykanych bram przemysłowych są oczywiście bramy pasażowe, stosowane we wszelkiego rodzaju sklepach i centrach handlowych. Tu wyróżniamy najczęściej bramy rolowane, wykonane z nieprzezroczystego, wytrzymałego tworzywa metalowego, lub nowoczesne bramy pasażowe z włókna szklanego, dające możliwość pełnego prezentowania witryn sklepowych w czasie jego zamknięcia bez obaw o ryzyko włamania. Tego typu bramy, poza efektownym wyglądem, stanowią doskonałe zabezpieczenie także w bankach, gdzie konieczne jest wydzielenie specjalnej strefy bezpieczeństwa.

Bramy segmentowe

Zdecydowanie najbardziej popularne rozwiązanie przemysłowe to oczywiście bramy segmentowe, spotykane jako bramy wjazdowe na hale produkcyjne, do magazynów, a także w warsztatach samochodowych. Bramy unoszące się w całości do góry pozwalają na otworzenie dość dużej przestrzeni wjazdowej bez jednoczesnej konieczności zapewnienia mnóstwa miejsca na samą bramę.  Bramy segmentowe mogą występować w bardzo wielu wariantach, od przeźroczystych bram z włókna szklanego, po przeciwpożarowe bramy stosowane w remizach strażackich.