Czym są wizualizacje architektoniczne?

Data publikacji: 26 July 2017

Są to gotowe projekty, wykonywane przez wielu różnych projektantów. Firmy, których zadaniem jest wykonywanie wizualizacji, dysponują odpowiednimi narzędziami oraz doświadczeniem, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie pożądanych efektów. Projekty takie są tworzone dla deweloperów, którzy budują osiedla, dla osób prywatnych lub przyszłych właścicieli sklepów lub domków jednorodzinnych.

Kto je tworzy i za pomocą jakich programów?

Wykonywanie projektów 3D to zadanie, które należy do projektantów. Istnieją zespoły, które wspólnie tworzą najwyższej jakości projekty dla wielu klientów. Bardzo różne formy, projektów stanowią dla projektantów wyzwanie.

Przykładowe programy, jakich używa się do tworzenia wizualizacji, to np. znany Blender, Planer 3D, ArCon 17, Artlantis i inne. Dobór programów jest w tym zawodzie istotną rzeczą. Programy te pozwalają na stworzenie realnego projektu.
Źródło danych: The Frame 

 

Jak mogą wyglądać wizualizacje?

Wszelkie projekty wizualizacji architektonicznej wyglądają często jak plany gry komputerowej, ze względu na postać cyfrową. Jednak, obecnie możemy również uzyskać dość nowoczesny wygląd wizualizacji. Wykonywaniem takich projektów zajmują się całe zespoły, dzięki czemu projekty mają odpowiedni wygląd. Każdy klient jak wiadomo, liczy na najwyższą jakość projektu. Możliwe jest jej uzyskanie dzięki odpowiedniej ilości czasu, jaka zostaje poświęcona na tworzenie projektu. To, jak może on wyglądać, również zależne jest od typu wizualizacji. Projekty przedstawiające całe budynki i osiedla, mogą wyglądać bardziej realistycznie niż wnętrza domów lub sklepów. Jednak najważniejsze jest zastosowanie się do odpowiednich wytycznych klientów. Konieczne jest to, by w projekcie zostały zastosowane odpowiednie wymiary, kolory, meble oraz struktury.

trójwymiar

Ile kosztują wizualizacje w trójwymiarze?

Przede wszystkim, warto zacząć od pytania na co tak naprawdę składają się koszta wykonania wizualizacji? Po pierwsze, istotny jest typ wizualizacji. Na szczęście, jeśli chodzi o typ wizualizacji, nie musimy się nad nim zastanawiać – projekt domu, osiedla itp., są typowe. Ważne jest to, czy konieczne jest wykonanie projektu jednego wnętrza, całego domu wielorodzinnego czy np. sklepu. Istotne są również takie czynniki jak czas, jaki należy poświęcić na wykonanie danego projektu. Dodatkowo, liczą się także ujęcia – może być ich kilka lub jeden, w zależności od typu wizualizacji. Nie można jednak pominąć jakości, w jakiej wykonywane są projekty. Możemy bowiem zamówić rysunki, skany wizualizacji oraz gotowe projekty w formacie PDF. Innym, równie ważnym czynnikiem, jest rozdzielczość. Ilość pikseli jest bardzo ważna – to dzięki niej mamy możliwość ocenienia, czy projekt jest w pełni rzetelnie wykonany. Równie istotne są ewentualne poprawki, jakie dość często bywają nanoszone na projekty. Liczy się również termin, na jaki należy wykonać wizualizację. Wszystkie te czynniki składają się na wysokość ceny, która w każdej firmie może być inna, ze względu na ustalany indywidualnie cennik.