Do czego służy sprężarka śrubowa?

Data publikacji: 17 May 2018

Kompresory, czyli sprężarki śrubowe, są najczęściej wykorzystywane w różnych instalacjach przemysłowych.

Ich rolą jest podawanie sprężonego powietrza do instalacji. Istnieje kilka rodzajów sprężarek śrubowych, które mogą działać nieco inaczej. Mogą się one również różnić wymiarami oraz stopniem hałasu, jaki generują podczas pracy.

W większości przypadków, wykorzystuje się stacjonarne sprężarki śrubowe. Są one stosowane w szeroko pojętym przemyśle – można je spotkać w fabrykach, większych warsztatach, w zakładach przemysłowych lub na halach produkcyjnych. Istnieją jednak przenośne sprężarki, które zasilane są silnikiem elektrycznym lub wysokoprężnym.

Znajdują one swoje zastosowanie w miejscach takich jak plac budowy. Oprócz tego, przenośne sprężarki mogą zostać wykorzystane we wszystkich tych miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia się do gniazdka.

Sprężanie powietrza oraz innych gazów, stanowi dziś jedną z najbardziej rozwiniętych i najczęściej wykorzystywanych technologii. Sprężarki śrubowe są nowoczesnymi maszynami, które zapewniają sprężanie powietrza i oczyszczanie go z kondensatu.

 

Rodzaje sprężarek śrubowych

Istnieje podstawowy podział sprężarek śrubowych na olejowe i bezolejowe. Te dwa rodzaje sprężarek, różnią się sposobem pozyskiwania sprężonego powietrza. Urządzenia bezolejowe nie posiadają specjalnych filtrów olejowych, które stanowią uszczelnienie podczas procesu. Ciśnienie w zaworze wylotowym jest o wiele niższe, niż w przypadku sprężarek olejowych. Ten rodzaj sprężarek może być stosowany tam, gdzie w sprężonym powietrzu nie może znaleźć się nawet najmniejsza ilość oleju. Bezolejowa sprężarka śrubowa może więc znaleźć swoje zastosowanie w medycynie, w produkcji leków i specyfików farmaceutycznych oraz w przemyśle papierniczym.

Sprężarki olejowe z kolei, posiadają komory sprężania, w które wtryskiwany jest olej. Jego rolą jest zapewnieni właściwej szczelności między śrubami sprężającymi. Oprócz tego, ma on za zadanie chłodzić wszystkich elementów sprężających. Olej usuwa wszelkie cząstki stałe, zawarte w sprężonym powietrzu. Sprężarka olejowa może zostać wykorzystana w różnych w zakładach przemysłowych oraz w halach produkcyjnych i fabrykach.

Zarówno sprężarki olejowe, jak i bezolejowe, cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich wykorzystanie daje nam gwarancję na uzyskanie wysokiej jakości, czystego i odpowiednio sprężonego powietrza. Sprężarki śrubowe są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. To dzięki ich pracy, możemy liczyć na ciągłość produkcji. Dziś, szeroki wybór dopracowanych sprężarek umożliwia nam dopasowanie odpowiedniej maszyny do naszego miejsca pracy.

Wszystkie sprężarki śrubowe, jakie oferowane są przez dobrą firmę, mają wiele dodatkowych funkcji, a ich działanie oparte jest na sprawdzonych technologiach i metodach. Poszczególne modele są znane w całej Europie i doceniane przez wielu przedsiębiorców.
Modele, jakie możemy nabyć, posiadają różne wyposażenie. Mogą być one standardowe, z falownikiem lub z osuszaczem, bezolejowe oraz ze zbiornikiem lub bez niego.

Sprezarka

Sprężarki śrubowe HEK

Serwis sprężarek śrubowych

Firma, która oferuje najwyższej jakości sprężarki śrubowe, może nam również zapewnić pełny serwis tych maszyn. Sprężarki należą do ciężkich, wielkogabarytowych i wymagających urządzeń. Wobec tego, gdy kupujemy sprężarkę, musimy mieć pewność, że obejmuje ja okres gwarancji.

Dodatkowo, warto wspomnieć, że firma w wielu przypadkach, może zaoferować nam serwis również po skończeniu się okresu gwarancyjnego. Opieka, jaką specjaliści mogą sprawować nad naszymi sprężarkami, musi być profesjonalna.

Serwis obejmuje przede wszystkim regularny przegląd maszyn oraz ich naprawę i wymianę poszczególnych części. Oryginalne oraz zamienne części, jakie należy wmontować w miejsce starych i zużytych, możemy zakupić w firmie.