Garaż z blachy – gdzie możemy postawić taki garaż?

Data publikacji: 16 September 2019

Garaż blaszany, potocznie nazywany „blaszakiem” to najczęściej wybierana forma dla rodzin posiadających jeden samochód. Sprawdza się również jako dodatkowa przestrzeń, na przechowywanie rowerów, sprzętów sportowych, narzędzi, sprzętu do pracy w ogrodzie. Część kierowców posiada garaż połączony z budynkiem mieszkalnym. Znaczna większość jednak decyduje się na dostawienie garażu, jako osobnej konstrukcji. Garaż wolnostojący to idealne rozwiązanie dla osób posiadających większą działkę mieszkalną lub dla osób mieszkających w bloku, które nie mają możliwości wykupienia podziemnego miejsca parkingowego.

Idealne miejsce na garaż

Wybierając miejsce na garaż, należy mieć na uwadze przede wszystkim jego rozmiar. Przyjmuje się, że standardowa budowla ma nie więcej niż 2 metry wysokości i około 3 metrów szerokości. Dobrze, jeśli będzie się on znajdował blisko ulicy, co ułatwi nam wyjazd.

Nie powinien jednak przysłaniać budynku mieszkalnego, ani też zabierać wolnej przestrzeni przed domem, np. ogrodu. O ile mamy dość duże podwórko, warto zaaranżować je tak, by garaż był konstrukcją, która nie zaburzy komunikacji, pomiędzy domem a swobodnym wyjściem na ulicę. Garaż blaszany warto więc umieścić na tyłach podwórka, na wprost do bramy wyjazdowej. To umożliwi swobodne poruszanie się i parkowanie samochodu.

Złym pomysłem jest umiejscowienie garażu po skosie. Warto mieć również na uwadze, funkcjonalność garażu zimą, kiedy zaśnieżony i oblodzony dojazd, stanowi dodatkową trudność w wyjeździe i parkowaniu. Bardzo dobrym pomysłem jest uwzględnienie dodatkowego podjazdu, który warto wyposażyć w oświetlenie.

Czy warto zainwestować w garaż blaszany?

Wykonany na wymiar garaż blaszany, może być dostosowany, nawet do wąskiej działki. Garaż blaszany to doskonałe tzw. rozwiązanie przejściowe dla osób, które z czasem chciałyby rozbudować konstrukcję, a tymczasem szukają rozwiązań prostych w budowie i tanich. Ogromnym atutem garażu wolnostojącego, szczególnie na dużych przestrzeniach, jest możliwość zaaranżowania go w taki sposób, by nie zaburzał architektury ogrodu. Przekonanie, że garaż blaszany jest rozwiązaniem nietrwałym i niewartym inwestycji, już dawno zostało obalone. Coraz więcej kierowców decyduje się na ten rodzaj garażu ze względu na dobry stosunek jakości do ceny.

Popularne „blaszaki” wykonane są z wysokiej jakości blachy, odpornej na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Możliwość ich ocieplenia jeszcze bardziej podnosi ich walory. Co więcej, oferta pomalowania garażu na wybrany kolor, pozwala na pełne dopasowanie go do domu i aranżacji ogrodu.

Atutem garaży blaszanych co podkreślają ich użytkownicy, jest błyskawiczny montaż konstrukcji i ewentualna naprawa. Garaż blaszany może być postawiony, zarówno na wylanym fundamencie lub na surowej ziemi, opierając się jedynie o słupki betonowe. Druga opcja pozwala więc na jego pełną mobilność i zmianę miejsca w zależności od potrzeb. Co ważne, garaż blaszany z powodzeniem może posłużyć jako warsztat i dodatkowe miejsce pracy lub spiżarnia. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w domostwach, które nie mają piwnicy, ani strychu i szukają dodatkowego miejsca na przechowywanie rzeczy.

Garaż blaszany może przybierać różne formy, od prostej i minimalistycznej do budowli znacznie ulepszonej w rozwiązania typu: okna, dodatkowe drzwi wejściowe, spadzisty dach, oświetlenie. Linia PREMIUM to oferta dla wymagających klientów, którzy szukają garażu o wysokiej estetyce przy zachowaniu niskiej ceny.

Garaż blaszany CGT Garaż blaszany firmy CGT

Pokrycie blachy farbą drewnopodobną, pozytywnie wpływa na ostateczny wygląd konstrukcji. Zakup garażu to inwestycja, która zwróci się bardzo szybko. Przede wszystkim będzie to odczuwalne w przypadku samochodu, który nienarażony na działanie warunków atmosferycznych i środowiskowych będzie generował mniej napraw związanych z zamarzaniem przewodów, zamków, czy odświeżaniem lakieru po ptasich odchodach lub ostrym promieniowaniu słonecznym. Garaż blaszany w minimalistycznej formie z powodzeniem posłuży nawet kilkanaście lat.

Garaże stawiane na fundamentach i ocieplane, a więc dodatkowo wzmacniane np. styropianem i tynkiem, posłużą właścicielowi nawet dłużej. Kierowcy, którzy nie mają możliwości postawienia garażu blaszanego na swojej posesji, mogą wynająć lub kupić miejsce parkingowe w pobliżu swojego domu, lub osiedla. Ze sprawą należy się zwrócić do urzędu miasta.