Jak klimatyzacja wpływa na zdrowie?

Data publikacji: 8 April 2023

Choć polski klimat niczym nie przypomina tropików, temperatury latem są dla wielu osób zbyt wysokie. Z tego też powodu coraz częściej decydujemy się na korzystanie z klimatyzacji nie tylko w warunkach biurowych i w domach handlowych, ale również w domach i mieszkaniach.

Do tej pory niewiele osób było w stanie pozwolić sobie na takie rozwiązanie, jednak z roku na rok urządzenia do klimatyzowania pomieszczeń stają się coraz bardziej przystępne cenowo, a jednocześnie coraz bardziej zaawansowane technologicznie. To, że klimatyzacja wyłącznie niszczy zdrowie to mit, który dość łatwo obalić, a gdy już to zrobimy, pozostaje wyłącznie jedno pytanie: jaką klimatyzację do domu wybrać? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące w tej kwestii pytania i przybliżyć temat klimatyzacji w domu tym, którzy jeszcze przed sezonem letnim chcą zdecydować się na jej montaż.

 

Rodzaje klimatyzatorów

Rynek klimatyzatorów jest niezwykle bogaty i często wybranie odpowiedniego urządzenia przyprawia o kłopot. Zawsze warto więc szukać urządzeń tam, gdzie specjaliści od montażu i serwisowania urządzeń klimatyzujących doskonale znają się na temacie i są w stanie doradzić w sprawie odpowiedniego rozwiązania. Warto przy tym wszystkim jednak wiedzieć, o czym będą do nas mówić, a więc znać podstawowe rodzaje klimatyzatorów. Zasadniczy podział urządzeń to rozróżnienie klimatyzatorów stacjonarnych oraz przenośnych. Wśród tych pierwszych znajdziemy między innymi klimatyzatory monoblokowe i klimatyzatory typu split, choć częściej używa się właśnie drugiego modelu. Pierwszy wymaga bowiem montażu we wnękach okiennych albo specjalnych otworach ściennych i właściwie nie nadaje się do klimatyzowania małych pomieszczeń. Wśród klimatyzatorów split możemy za to wyróżnić szereg rozwiązań, które sprawdzają się zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń. Wśród klimatyzatorów split wyróżniamy urządzenia naścienne, kasetonowe, przypodłogowe, kanałowe, multisplit oraz VRF i VRV. Największą popularnością cieszą się jednak klimatyzatory naścienne, ze względu na ogólną łatwość montażu oraz stylowy wygląd, który nie oszpeci wnętrza pomieszczenia.

Jako bonusową informację dodamy jeszcze, że wiele klimatyzatorów może pełnić również funkcję ogrzewania – zapytaj obsługę wybranego sklepu o taką możliwość i zaoszczędź na ogrzewaniu elektrycznym!

 

Jak dobrać klimatyzator do mieszkania?

Najważniejszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę podczas wyboru klimatyzatora jest jego moc chłodnicza. Producenci przyjmują, że do ochłodzenia każdego metra kwadratowego domku jednorodzinnego potrzebne jest około 0,1 KW mocy, a więc do pomieszczenia o powierzchni 25 m2 konieczne będzie urządzenie o mocy 2,5 KW. Działanie klimatyzatora z zasady przypomina nieco działanie lodówki. W części wewnętrznej mieszkania montowany jest parownik, a po stronie zewnętrznej umieszcza się skraplacz. Dodatkowo w klimatyzatorze znajduje się sprężarka, zawór rozprężny oraz wentylatory, które wymuszają przepływ powietrza przez system klimatyzacji. Czynnikiem roboczym w klimatyzatorach jest freon, który krąży między parownikiem i skraplaczem, wysysając gorące powietrze z pomieszczeń i wypuszczając je na zewnątrz.

Na rynku klimatyzatorów do domów mamy dziś szeroki wybór urządzeń, zarówno tych tradycyjnych (stacjonarnych), jak i urządzeń przenośnych. Te drugie są jednak dość hałaśliwe i mało skuteczne na szerszą skalę, dlatego w przypadku inwestycji w klimatyzator polecamy jednak wybór klimatyzatora stacjonarnego jednego z topowych producentów, a więc na przykład Mitsubishi, Fujitsu, czy LG.

 

Jak klimatyzacja wpływa na zdrowie?

Choć korzystanie z klimatyzacji we Wrocławiu lub innym mieście wydaje się być przy wysokich temperaturach na zewnątrz rozwiązaniem niemalże zbawiennym, istnieje przekonanie że klimatyzatory mają szkodliwy wpływ na zdrowie. Warto jednak zauważyć, że klimatyzacja ma za zadanie wymianę powietrza i wentylowanie pomieszczenia oraz utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu na stałym poziomie. Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne pobierają powietrze z pomieszczenia i odpowiednio je oziębiają oraz nawilżają, a dodatkowo posiadają filtry powietrza usuwające z niego kurz, roztocza i inne szkodliwe pyłki. Klimatyzacja szkodzi tylko wtedy, gdy jest nieumiejętnie używana i przede wszystkim zaniedbana – jak bowiem miałaby wypychać czyste powietrze, skoro jej filtry nigdy nie były oczyszczane?