Nowoczesne rozwiązania w rolnictwie, które możesz wdrożyć w swoim gospodarstwie

Data publikacji: 14 September 2021

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to niełatwa sprawa, która wymaga sporo motywacji oraz pieniędzy, ponieważ koszty utrzymania maszyn rolniczych i ich zakupu, mogą być naprawdę olbrzymie.

Z tego powodu warto szukać rozwiązań, które pomogą w zakupie niezbędnych urządzeń i pojazdów rolniczych czy zarządzaniu gospodarstwem, a także pozwolą zoptymalizować wszelkie czynności i tym samym wygenerować oszczędności wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe.

Optymalizacja jest w wielu dziedzinach przemysłu kluczem do sukcesu i nie inaczej jest w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego. Często może zadziwić nas ilość czasu i pieniędzy, jaką przeznaczyliśmy na niepotrzebne rzeczy, a w bardzo łatwy sposób możemy ograniczyć takie wydatki. Bez względu na wielkość gospodarstwa warto zapoznać się z tym tematem, a także z innymi możliwościami, jakie daje współczesna technologia, po to, aby jak najbardziej ułatwić sobie proces zarządzania.

Oszczędne użytkowanie maszyn oraz optymalizacja ich pracy

Użytkowanie maszyn rolniczych, jeśli ma się odpowiednie umiejętności i wiedzę, może wydawać się bardzo proste. Jednak, aby robić to z głową i w sposób nie generujący niepotrzebnych, dodatkowych kosztów, wymaga to sporo czasu poświęconego na analizę przebiegu prac i kosztów eksploatacji maszyn. Zabieg ten nazywamy optymalizacją i jest to jeden z ważniejszych aspektów prowadzenia każdej działalności, także gospodarstwa rolnego.

Oszczędne użytkowanie maszyn rolniczych może doprowadzić do znacznego ograniczenia kosztów paliwa oraz odciągnąć w czasie ewentualne wizyty w serwisie. W krótkiej perspektywie czasu wszelkie tego typu kroki mogą wydawać się niewarte zachodu, jednak analizując to w dłuższym okresie czasu może się okazać, że niewielkie zmiany pozwolą wygenerować ogromne oszczędności, które będziemy mogli spożytkować w innych korzystniejszy sposób.

Korzystanie z programów i aplikacji ułatwiających zarządzanie gospodarstwem rolnym

Rozwój technologii sprawia, że gospodarka może działać dużo szybciej i sprawniej. W rolnictwie udział technologii również staje się coraz większy. Warto więc zainteresować się wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań do własnego gospodarstwa po to, aby ułatwić sobie pracę i usprawnić wszelkie procesy.

Jednym z takich rozwiązań są programy, które pozwalają na łatwiejsze planowanie prac rolniczych oraz zarządzanie maszynami, uprawą roślin, swoim czasem i wszelkimi innymi rzeczami.

Korzystanie z nowych technologii ułatwia także optymalizację procesów w gospodarstwie rolniczym, co przynosić wiele korzyści w dłuższej perspektywie czasu.

nowoczesne ciągniki

Leasing i wynajem maszyn rolniczych

Ceny nowych maszyn rolniczych mogą zwalać z nóg i jest to opcja często niedostępna dla wielu rolników właśnie z tego powodu. Nie mając innej opcji, takie osoby zazwyczaj zaopatrują się w używane maszyny, które często są już dość mocno wyeksploatowane. Skutkiem tego są narastające wydatki, jakie muszą oni ponieść, na wizyty w serwisie i ewentualne naprawy oraz wymiany części. Poważna awaria może przytrafić się w najmniej oczekiwanym momencie, zatrzymując wszelkie prace w polu, a na to rolnicy nie mogą sobie pozwolić.

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z leasingu lub wynajmu maszyn rolniczych. Szczególnie leasing jest bardzo popularną formą finansowania, z której korzysta ogromna ilość rolników w Polsce, ale i na całym świecie. Posiada on wiele zalet takich jak:

  • możliwość wrzucenia w koszty raty leasingowej,
  • możliwość uzyskania finansowania przez młodą firmę,
  • możliwość regulowania wysokości rat w sezonie i poza nim,
  • proste i przyjemne procedury,
  • możliwość wykupienia maszyny po zakończeniu okresu trwania umowy leasingowej.

Ponadto korzystając z tego rozwiązania i biorąc np. ciągnik na leasing, nie obniżamy swojej zdolności kredytowej, co ma szczególnie ważne znaczenie w przypadku rolników planujących inwestycje z wykorzystaniem kredytów bankowych.

Wynajem to również bardzo dobra opcja, szczególnie dla osób potrzebujących określonych maszyn rolniczych tylko kilka razy w roku do wykonania niezbędnych zadań np. podczas siewu lub zbiorów. Rozwiązanie to pozwala uniknąć kosztów związanych z zakupem maszyn na własność. Dodatkowo korzystając z usług wypożyczalni można mieć pewność, że wszystkie dostępne w ich ofercie urządzenia są w pełni sprawne i przygotowane do pracy.