Na co zwrócić uwagę wybierając obiektyw?

Data publikacji: 5 October 2018

Obiektyw stanowi najważniejszą część aparatu fotograficznego. Kupując aparat otrzymujemy w zestawie obiektyw od producenta, popularnie nazywany obiektywem kitowym. Zazwyczaj jest on dość wszechstronny i uniwersalny, dlatego wielu zwłaszcza początkujących fotografów niechętnie decyduje się na jego zmianę, obawiając się, że zakup a następnie użytkowanie innego obiektywu będzie znacznie trudniejsze. Mimo to dobierając obiektyw do indywidualnych preferencji możemy odkryć nowe możliwości jakie daje fotografia. Zatem co warto wiedzieć przed zakupem obiektywu?

Dobry obiektyw czyli jaki obiektyw?

Jedną z najważniejszych cech dobrego zdjęcia, która jest bardzo ważna dla każdego fotografa jest jego ostrość. Szczegółowość obrazu w dużej mierze zależy od zastosowanego obiektywu. Ostrość nie może zmniejszać się na krawędziach zdjęcia. Bardzo ważna jest również geometria obrazu, za którą stoi przede wszystkim ogniskowa. Źle dobrana spowoduje, że fotografie będą zniekształcone, powyginane. Dobrym przykładem są portrety, podczas wykonywania których zostanie zastosowany obiektyw o zbyt dużej ogniskowej. Elementy bliżej obiektywu będą wyglądały na zdecydowanie większe, powodując deformację np. twarzy. W przypadku wykonywania zdjęć architektury, gdy ogniskowa będzie za mała również uzyskamy zagięty obraz. Warto zapoznać się z głównym, podstawowym podziałem obiektywów ze względu na ogniskową.

Obiektyw do aparatu Tamron to pewność, że zdjęcia będą odznaczały się wyjątkową jakością.

Pierwszą grupą są obiektywy szerokokątne, które wykorzystuje się do fotografii wnętrz i krajobrazów. Dalej możemy wyróżnić obiektywy standardowe o ekwiwalencie 35 — 80 mm stosowane powszechnie w fotografii reporterskiej, portretach. Istnieje również grupa teleobiektywów o ekwiwalencie  100 — 300 mm, które najlepiej sprawdzają się w fotografii sportowej oraz przyrodniczej. Ostatnią grupą są superteleobiektywy o ekwiwalencie 300 — 1200 mm, które stosowane są również w fotografii sportowej czy przyrodniczej, jednak zazwyczaj stosują je zawodowcy. Dobry obiektyw to ten z jak najmniejszą wartością przysłony. Im mniejsza jest wartość tym większy otwór przez, który wpada światło podczas wykonywania zdjęć. Dzięki temu możliwe jest robienie wyjątkowo dobrych zdjęć w ciemnych pomieszczeniach bez używania lampy. Istotne jest również mocowanie danego obiektywu. Kupując obiektyw koniecznie sprawdźmy czy jest on dedykowany do naszego aparatu. Istnieje możliwość zastosowania przejściówek, jednak mogą one zmniejszyć jakość zdjęć.

Dodatkowe funkcje

Kupując obiektyw warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje jakie oferuje dany sprzęt. Pomocna może okazać się stabilizacja obrazu, która eliminuje drgania ręki. Wówczas zwiększa się prawdopodobieństwa, że nawet wykonując spontaniczne zdjęcie nie będzie ono poruszone. Bardzo pomocny będzie również autofokus (AF), który automatycznie ustawi ostrość podczas wykonywania fotografii. Niektóre obiektywy mają również opcję robienia makro czyli zdjęć z niewielkich odległości, które doskonale umożliwiają duże powiększenie danego obiektu. Zdjęcia makro często stosuje się przy fotografowaniu przyrody np. niewielkich roślin czy małych zwierząt.