Automatyka w ujęciu akcesoriów sieciowych i czujników

Data publikacji: 2 May 2018

Automatyka i elektronika to dziedziny cieszące się dziś wśród wielu osób coraz większą popularnością, na co najlepszym dowodem jest coraz większe zainteresowanie wszelkiego rodzaju studiami technicznymi z zakresu automatyki, robotyki czy elektrotechniki. Branże te mają przed sobą świetlaną przyszłość – już dziś trudno wyobrazić sobie świat bez obecności różnego rodzaju technologii otaczających nas z każdej strony. Aby jednak działanie wszelkich urządzeń elektronicznych było w ogóle możliwe, a koncepcja inteligentnych domów, robotów i sztucznej inteligencji nie umarła w zarodku, konieczne jest tworzenie coraz to lepszych i bardziej zaawansowanych akcesoriów wspierających ich pracę. Sterowniki, akcesoria sieciowe, czujniki – wszystko to jest dziś niezbędne do działania większości stosowanych w życiu codziennym urządzeń. Jak wiele od nich zależy i dlaczego warto stawiać na komponenty najlepszych marek?

Czujniki ultradźwiękowe

Przemysł narzędziowy i maszynowy, zakłady produkcyjne i fabryki, budownictwo przemysł papierniczy, rolnictwo – to, co łączy dziś wszystkie wymienione branże to właśnie uniwersalnie stosowane przez nie czujniki ultradźwiękowe. Te niezmiernie uniwersalne elementy elektroniki służące jako technika pomiarowa w nawet najbardziej skomplikowanych zadaniach związanych z wykrywaniem obiektów lub pomiarem poziomu z dokładnością rzędu kilku milimetrów są dziś obecne wszędzie. Dzięki niezwykłej wytrzymałości ich użytkowanie możliwe jest w nawet trudnych warunkach, co dla wielu twórców elektroniki od wielu lat sprawia duży problem –  czujniki ultradźwiękowe zdają się jednak być odpowiedzią na bolączki wielu gałęzi przemysłu, które dotąd musiały radzić sobie bez zaawansowanych technologii produkcyjnych.  Metoda pomiarowa stosowana w czujnikach ultradźwiękowych była kiedyś uważana za nadmiernie skomplikowaną i używana tylko w wyjątkowych sytuacjach. Dziś, marki takie jak Balluf udowadniają, że  niezawodność i wytrzymałość czujników ultradźwiękowych to cecha wartościowa dla wszystkich sektorów przemysłu i przyszłość elektronicznych pomiarów.

połączenie sieciowe

Akcesoria sieciowe

Przełączniki sieciowe, kable, gniazda, złączki – elektronika to dziś jedno, lecz bez odpowiedniego przyłączenia do sieci trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek zautomatyzowane działania urządzeń w naszym otoczeniu. Koncepcja inteligentnych domów opiera się w głównej mierze na komunikacji urządzeń między sobą, a ta, by mogła działać poprawnie musi w pewien sposób łączyć się z siecią i Internetem. Ten ostatni zdecydowanie zawładnął światem w ostatnich latach i dziś w dalszym ciągu rozwija się w trybie ekspresowym. Poleganie na wytrzymałych i stabilnych urządzeniach sieciowych czy panelach sterowania to podstawa do stworzenia płynnie działającej sieci, która umożliwi dalszy rozwój technologiczny i, niewiele mówiąc, codzienne życie. Marki takie jak wspomniany wcześniej Balluf, czy doskonale znany Siemens skupiają się więc na rozwoju technologii sieciowej tak, by ta mogła służyć człowiekowi niezależnie od sytuacji, warunków, czy pojawiających się nowości i innowacji. Wystarczy szybkie wyszukiwanie w Internecie, by znaleźć dziś dowolną rzecz na Ziemi. Bez odpowiednich akcesoriów sieciowych rewolucja ta byłaby właściwie niemożliwa.