Pomieszczenia czyste – najwyższa sterylność

Data publikacji: 14 June 2019

Zazwyczaj pomieszczenia czyste wykorzystuje się w produkcji lub badaniach naukowych. To środowisko kontrolowane, które ma niski poziom zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu.

Pomieszczenia czyste – najwyższa sterylność

W pomieszczeniach czystych panują określone warunki i znacznie niższy poziom zanieczyszczeń. Dokładniej mówiąc, pomieszczenie czyste ma kontrolowany poziom zanieczyszczenia, który określa liczba cząstek na metr sześcienny przy określonej ich wielkości. Powietrze z otoczenia na zewnątrz w typowym środowisku miejskim zawiera 35 000 000 cząstek na metr sześcienny, które mają 0,5 mikrona i większą średnicę, co odpowiada pomieszczeniu czystemu ISO 9, które jest na najniższym poziomie standardów pomieszczeń czystych.

Przestrzeń czysta jest dowolną przestrzenią, w której wprowadza się przepisy mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia cząstkami i kontrolowanie innych parametrów środowiskowych, takich jak temperatura, wilgotność i ciśnienie.

Jak utrzymuje się przestrzeń czystą?

Istnieją trzy główne czynniki, które sprawiają, że przestrzeń jest czysta i utrzymują ją w takim stanie: odpowiednie powierzchnie wewnętrzne, kontrola powietrza wewnątrz i sposób jego działania.

pomieszczenia czyste

Przede wszystkim, według ustaleń według specjalistów z Longar, powierzchnie wewnątrz powinny być „gładkie i nieprzepuszczalne”. Cała idea polega na tym, aby mieć powierzchnie, które: nie generują własnych zanieczyszczeń i są łatwe do czyszczenia. Nie powinny się one łuszczyć ani korodować.

Ważne jest też to, aby łatwo się je odkażało, gdy wystąpi taka potrzeba. Oznacza to, że pomalowana ściana jest lepsza niż gołe ściany z cegły; ławka ze stali nierdzewnej jest lepsza niż drewniana.

Zgodnie z ogólną zasadą, im czystsze musi być pomieszczenie czyste, tym więcej powietrza będzie musiało zużyć. Systemy uzdatniania powietrza są przeznaczone do cyrkulacji powietrza przez pomieszczenie, usuwając zanieczyszczenia w miarę ich wytwarzania i utrzymując temperaturę oraz wilgotność na stałym poziomie. Kluczowym elementem jest filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air), który służy do wychwytywania cząstek o wielkości 0,3 mikrona i większych. Całe powietrze dostarczane do pomieszczenia czystego przechodzi przez filtry HEPA, a w niektórych przypadkach, w których konieczne są rygorystyczne parametry czystości, stosowane są filtry Ultra Low Particulate Air (ULPA).

Personel wybrany do pracy w pomieszczeniach czystych przechodzi obszerne szkolenie w zakresie teorii kontroli zanieczyszczeń. Wchodzą i wychodzą z pomieszczeń czystych przez śluzy powietrzne, prysznice powietrzne i / lub szatnie i muszą nosić specjalną odzież przeznaczoną do chwytania zanieczyszczeń, które są naturalnie generowane przez skórę i ciało.

Odzież do pomieszczeń czystych służy do zapobiegania uwalnianiu się substancji z ciała użytkownika i zanieczyszczaniu środowiska. Sama odzież czysta nie może uwalniać cząstek lub włókien, aby zapobiec zanieczyszczeniu środowiska przez personel. Ten rodzaj zanieczyszczenia może obniżyć wydajność produkcji w przemyśle półprzewodników i farmaceutycznym oraz może powodować zakażenia między personelem medycznym a pacjentami w branży opieki zdrowotnej.

Gdzie stosuje się pomieszczenia czyste?

wyciszanie pomieszczeń

Pomieszczenia czyste są stosowane praktycznie w każdej branży, w której małe cząsteczki mogą niekorzystnie wpływać na proces produkcyjny. Różnią się wielkością i złożonością.

Są szeroko stosowane w takich branżach, jak produkcja półprzewodników, farmaceutyki, biotechnologia, urządzenia medyczne i nauki przyrodnicze, a także krytyczne procesy produkcyjne powszechne w przemyśle lotniczym, optyce, wojsku i energetyce.

Przepływ powietrza w pomieszczeniach czystych

Pomieszczenia czyste utrzymują powietrze pozbawione cząstek stałych dzięki zastosowaniu filtrów HEPA lub ULPA wykorzystujących zasady przepływu powietrza laminarnego lub turbulentnego. Laminarne lub jednokierunkowe systemy przepływu powietrza kierują filtrowane powietrze w dół w stałym strumieniu. Systemy przepływu powietrza laminarnego są zwykle stosowane w 100% sufitu, aby utrzymać stały, jednokierunkowy przepływ. Kryteria przepływu laminarnego są ogólnie stosowane na przenośnych stanowiskach pracy (okapy LF) i są wymagane w pomieszczeniach czystych ISO-1 do ISO-4.

Pomieszczenia czyste są niezbędne w wielu aspektach przemysłu jednak muszą być odpowiednio zaprojektowane. Z tego powodu warto zawsze postawić na specjalistyczną firmę, która ma doświadczenie w ich projektowaniu. Dzięki temu zyskamy pewność, że będzie ono spełniać wszystkie nasze potrzeby.