Oświetlenie przemysłowe LED – technologia LED jako oszczędność i ekologia dla firmy

Data publikacji: 22 August 2019

Nowoczesne oświetlenie przemysłowe LED stanowi jedną z najważniejszych technologii w kategoriach oświetlenia stosowanych nie tylko w ogromnych halach produkcyjnych i magazynach, ale też mniejszych firmach i zakładach stawiających na wydajne i energooszczędne rozwiązania. Tradycyjne oprawy przemysłowe, które mogły dotąd wykorzystywać nawet połowę zużywanej przez niektóre przedsiębiorstwa energii elektrycznej są dziś skutecznie zastępowane przez wydajne lampy przemysłowe LED zapewniające niższy pobór energii i taką samą, jeśli nie lepszą jakość oświetlenia. To technologia, która daje firmie szansę nie tylko na duże oszczędności, ale i prowadzenie bardziej ekologicznych działań. Jak wpływa na współczesny przemysł?

Oświetlenie przemysłowe LED – ekologiczna technologia przyszłości

Panujący już od kilkunastu lat trend modernizowania oświetlenia do nowoczesnych, przemysłowych lamp LED ma szansę stać się nie tylko technologią teraźniejszości, ale i tą, która pozostanie z przemysłem na wiele lat w przyszłości. Jako rozwiązanie wysoko ekologiczne, a przy tym niezwykle oszczędne i korzystne finansowo, oświetlenie przemysłowe LED gwarantuje komfortowe warunki pracy i dostosowanie ich do obowiązujących wymogów bez konieczności wybierania lamp niezgodnych z polityką środowiskową firmy. Nawet ci, którzy stawiają na certyfikację wszystkich aspektów swojej działalności i zgodność z najwyższymi normami środowiskowymi decydują się dziś na oprawy przemysłowe LED, świadomi oszczędności i sprawności, jakie te gwarantują.

Nowa technologia gwarantuje skuteczną redukcję poboru energii przy zachowaniu takiej samej sprawności świetlnej, oznaczając dla wielu możliwość stworzenia jeszcze lepszych warunków pracy dla swoich pracowników, a nawet zwiększenia ich produktywności. Powodem tego jest jakość światła, jaką oferują lampy przemysłowe LED. W przeciwieństwie do innych, bardziej tradycyjnych rozwiązań oświetleniowych, technologia LED pozwala oświetlić konkretne obszary w halach produkcyjnych, na liniach montażowych czy w magazynach światłem ciągłym, niepowodującym niekorzystnego efektu stroboskopowego. Efekt ten, szczególnie niekorzystny w przypadku pracy przy maszynach, jest zupełnie normalny dla zwykłych jarzeniówek i może sprawiać pracownikom wiele problemów ze skupieniem się na zadaniu. W oprawach przemysłowych LED udało się wyeliminować go całkowicie.

lampy przemysłowe LED

Oprawy przemysłowe LED w fabrykach i magazynach

Oświetlenie LED jest wyjątkowo wydajnym zamiennikiem dla tradycyjnych lamp sodowych i halogenów, gwarantując ciągły strumień światła i skuteczne oświetlenie hali produkcyjnej sprzyjające wysokiemu komfortowi pracy. Do możliwości tych przyczynia się jednak różnorodność produktów oferowanych przez producentów, a nie jedynie sama technologia. Marka Globus Lighting, będąca wiodącym producentem rozwiązań z zakresu oświetlenia przemysłowego LED projektuje i przygotowuje lampy nie tylko do hal produkcyjnych, ale i magazynów, zakładów czy obiektów przemysłowych o specjalnych zastosowaniach. W jej ofercie pojawiają się więc zarówno bazowane na tradycyjnych lampy liniowe LED, jak i te przystosowane do działania w kopalniach, chłodniach i mroźniach, strefach zagrożonych wybuchem czy stanowiskach o wysokim ryzyku uszkodzeń mechanicznych.

Oświetlenie przemysłowe LED oferuje wyjątkowo długi okres eksploatacji systemów, zapewniając świecenie pojedynczej lampy przemysłowej LED przez nawet 50 000 godzin roboczych przed koniecznością jakiejkolwiek wymiany opraw na nowe. Dioda LED może pracować znacznie dłużej niż tradycyjne świetlówki i żarówki, a przy tym jest odporniejsza na wibracje, wstrząsy, uderzenia i zanieczyszczenia powietrza obecne w halach produkcyjnych. To właśnie dzięki odpowiedniemu przygotowaniu lamp przemysłowych LED, przedsiębiorstwa decydujące się na modernizację oświetlenia mogą z powodzeniem funkcjonować bez większych awarii, strat energetycznych i wysokich kosztów eksploatacji, skupiając swoje fundusze na rozwoju, a nie jedynie utrzymaniu własnej produkcji.