Popularne usterki w laptopach

Data publikacji: 13 July 2021

Obecnie komputery są narzędziem do pracy, nauki, a także rozrywki. Często bez tych urządzeń funkcjonowanie na co dzień byłoby wręcz niemożliwe.

Niestety są to urządzenia bardzo skomplikowane i składające się z wielu delikatnych podzespołów. Komputery stacjonarne ulegają różnym awarią, ale zdecydowanie bardziej narażone na uszkodzenia są laptopy, a to z powodu swojej mobilności.

Jak widać możliwość wzięcia ze sobą w każde miejsce urządzenia takiego jak laptop, może być zarówno zaletą jak i wadą. Laptopy zdecydowanie bardziej narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne spowodowane upadkiem, uderzeniem, zarysowaniem itd.

Oprócz tego zdecydowanie częściej od komputerów stacjonarnych wystawiane są na działanie niekorzystnych warunków takich jak zmiany temperatur, wilgotność itd. To wszystko sprawia, że laptopy często ulegają awarią, głównie za sprawą niewłaściwego ich użytkowania, ale czasami także pecha lub zbiegu okoliczności.

Najczęstsze usterki w laptopach

Laptopy ulegają różnym usterką spowodowanym nieumiejętnym użytkowaniem, uszkodzeniami mechanicznymi, systemowymi itd. W niektórych przypadkach można próbować samodzielnej naprawy, ale w takiej sytuacji trzeba posiadać podstawową wiedzę na temat działania i budowy komputera. Zdecydowanie częściej awarie sprawiają, że laptop musi zostać oddany do naprawy do profesjonalnego serwisu komputerowego. Do najczęstszych usterek laptopów należą:

  • Uszkodzenia gniazd i portów USB

Jest to częsty problem, którego przyczyną jest niewłaściwe użytkowanie laptopa. W sytuacji, gdy za mocno pociągniemy np. za kabel myszki podłączonej do laptopa, jest szansa, że w ten sposób uszkodzimy wtyczkę lub – co gorsza – port USB w laptopie. Często zdarza się także, że mając słuchawki przewodowe podłączone do laptopa złączem jack, zapominamy o nich, wstając energicznie od laptopa.

Pociągamy w ten sposób za przewód, uszkadzając jednocześnie gniazdo słuchawkowe w laptopie. Uszkodzenia portów USB są także często spowodowane przenoszeniem laptopa w torbie z podłączoną do portu USB myszka, pendrivem lub innym urządzeniem.

  • Problemy z ekranem i matrycą

To również częsty problem, ponieważ ekran jest dość delikatnym elementem, przez co łatwo można go uszkodzić. Najczęściej objawia się to brakiem lub migotaniem obrazu, kolorowymi pasami wyświetlanymi na ekranie (w takiej sytuacji problemem może być także awaria karty graficznej). Przyczyną tego typu problemów najczęściej są uszkodzenia mechaniczne, problemy z zasilaniem, przewodami lub po prostu zużyta, lub wadliwa matryca.

  • Przegrzewanie

Jest to bardzo częsty problem wśród laptopów, szczególnie gamingowych, które posiadają bardzo wydajne podzespoły, wymagające odpowiedniego chłodzenia. Problemy tego typu mogą być spowodowane nieumiejętnym użytkowaniem laptopa, zatkaniem otworów wentylacyjnych przez kurz lub też zużyciem pasty termoprzewodzącej na podzespołach wyposażonych radiatory.

  • Problemy z baterią i jej ładowaniem

Problemy z ładowaniem lub działaniem laptopa na baterii najczęściej są spowodowane uszkodzeniem zasilacza, lub też zużyciem baterii co objawia się krótkim czasem pracy laptopa na baterii.

  • Uszkodzenie dysku twardego

Dyski twarde są bardzo delikatnymi urządzeniami, które nie lubią wstrząsów ani żadnych gwałtownych ruchów. Ich usterka może objawiać się problemami z uruchomieniem komputera oraz utratą danych zapisanych na dysku. Współczesne laptopy coraz częściej wyposażone są w dyski SSD, które są zdecydowanie wytrzymalsze od tradycyjnych dysków twardych.

  • Problemy systemowe

Również sam system może powodować wiele różnego rodzaju awarii od problemów z działaniem i stabilnością, aż po uniemożliwienie uruchomienia laptopa. W takich sytuacjach często pomaga reinstalacja systemu operacyjnego.

popularne usterki w laptopach

Samodzielna naprawa czy serwis laptopów we Wrocławiu?

Jeśli posiadamy podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi i budowy laptopów, możemy niektóre czynności serwisowe wykonać samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku nowych laptopów, rozkręcając je, w celu naprawy możemy stracić gwarancję.

Gdy awaria spowodowana jest uszkodzeniem mechanicznym lub jest to coś naprawdę poważnego, warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu komputerowego. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że usterka zostanie prawidłowo zdiagnozowana i naprawiona w odpowiedni sposób.

Wybierając serwis laptopów we Wrocławiu, warto sprawić opinię na jego temat, które można znaleźć w Internecie. Dzięki temu unikniemy nieprofesjonalnych serwisów, które mogą narazić nasz sprzęt na uszkodzenia lub doprowadzić do utraty ważnych danych z dysku.