Czyszczenie monitoria LCD – sprawdź jak prawidłowo go wyczyścić

Data publikacji: 30 January 2023

Monitor to niezbędny element zestawu komputerowego, który odpowiada za wyświetlanie obrazu generowanego przez komputer, a tym samym umożliwia jego użytkowanie. Aby korzystanie z komputera było w pełni komfortowe, należy odpowiednio dbać o monitor, a w tym również regularnie czyścić jego wyświetlacz.

Nie jest to jednak tak łatwe zadanie jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, ponieważ czyszczenie monitora wymaga stosowania odpowiednich środków, aby nie uszkodzić ekranu i jednocześnie skutecznie pozbyć się zabrudzeń. Warto więc wiedzieć, dlaczego prawidłowe czyszczenie monitora LCD jest tak ważne, jak w prawidłowy sposób czyścić monitor, czym grozi nieprawidłowe czyszczenie monitora oraz co zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do awarii monitora?

Dlaczego ważne jest prawidłowe czyszczenie monitora LCD?

Dbanie o swój sprzęt komputerowy to podstawowy obowiązek każdego użytkownika. Pozwala to nie tylko utrzymać urządzenia elektroniczne w dobrym stanie, ale także wydłużyć ich żywotność oraz zwiększyć komfort podczas ich użytkowania. Należy jednak pamiętać, że monitor trzeba czyścić w odpowiednie sposób, ponieważ nieumiejętne wykonywanie tej czynności lub stosowanie nieodpowiednich środków czyszczących może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni ekranu, co będzie skutkowało szybszym zużyciem monitora oraz pogorszeniem komfortu jego użytkowania. 

Jak właściwie wykonać czyszczenie monitora LCD?

Czyszczenie monitora LCD to niezbyt trudny proces, jednak wymaga on stosowania się do kilku ważnych zasad, aby mógł być on przeprowadzony w pełni bezpieczny i skuteczny sposób. Podstawową kwestią jest to, aby podczas czyszczenia ekranu monitora oraz wszelkich innych jego elementów odłączyć urządzenie od zasilania. Jest to koniecznie ze względów bezpieczeństwa i pozwala uchronić zarówno użytkownika jak i sam sprzęt przed poważnymi uszkodzeniami. Kolejną ważną sprawą jest używanie odpowiednich środków czyszczących. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w specjalistyczny środek czyszczący przeznaczony do monitorów komputerowych. Tego typu preparaty skutecznie czyszczą ekran, zapobiegają jego brudzeniu się i dodatkowo są dla niego bardzo delikatne. Oczywiście samym płynem nie umyjemy monitora i niezbędna jest również ściereczka. W tej roli najlepiej sprawdzi się szmatka z mikrofibry, która jest bardzo delikatna i z pewnością nie zarysuje ekranu monitora. Oczywiście szmata ta musi być czysta przed jej użyciem, ponieważ wszelkiego rodzaju zabrudzenia mogą przyczynić się do powstania zarysowań na delikatnym wyświetlaczu monitora, dlatego warto o tym zawsze pamiętać. 

Czym grozi nieprawidłowe czyszczenie monitora?

Jeśli nie będziemy stosować się do zasad dotyczących czyszczenia ekranu monitora, to z pewnością nie posłuży on nam zbyt długo. Stosowanie nieodpowiednich płynów może doprowadzić do zniszczenia powierzchni wyświetlacza czy to przez jego zarysowanie, czy też różnego rodzaju plamy i odbarwienia, jakie mogą się na nim pojawić. Jeśli nie odłączymy monitora od zasilania, może to nie tylko narazić nas na porażenie prądem, ale także uszkodzić sprzęt, w sytuacji, gdyby doszło do zwarcia. Warto więc stosować się do zasad dotyczących czyszczenie monitorów i nie próbować żadnych niesprawdzonych metod czyszczenia. 

komputer

Co zrobić w przypadku awarii monitora?

W sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia monitora czy to z winy użytkownika, czy też z innej przyczyny, niezbędna będzie jego naprawa. W przypadku np. zalania monitora lub gdy poczujemy zapach spalenizny wydobywający się z jego obudowy, należy jak najszybciej odłączyć monitor od zasilania. W sytuacji, gdy objawy awarii nie są tak widoczne i monitor np. nie włącza się lub ma problemy z prawidłowym wyświetleniem obrazu, należy podjąć inne kroki. We własnym zakresie nie zdziałamy zbyt dużo, jednak z pewnością warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy kable są odpowiednio podpięte do urządzenia, czy monitor jest podłączony do zasilania, czy karta graficzna ma zainstalowane odpowiednie sterowniki oraz jeśli mamy taką możliwość, warto podłączyć również monitor do innego urządzenia, aby sprawdzić, czy to na pewno widna samego monitora.

W przypadku gdy te działania nie przynoszą rezultatu, najlepszym rozwiązanie będzie, oddać monitor do profesjonalnego serwisu komputerowego. W takim miejscu pracują wykwalifikowani serwisanci, którzy dysponują profesjonalnym sprzętem, dzięki czemu są oni w stanie przeprowadzić trafną diagnozę awarii i wdrożyć odpowiednie czynności naprawcze, które z pewnością przyniosą oczekiwany skutek.