W ten sposób ułatwisz sobie prace polowe

Data publikacji: 9 March 2020

Praca na roli, gospodarstwie i farmie jest bardzo wymagająca. W zależności od wielkości farmy oraz typu wykonywanych prac, konieczne jest posiadanie odpowiedniej organizacji pracy.

Ogromnym ułatwieniem w rolnictwie są maszyny rolne różnego rodzaju. Obecnie, rolnicy korzystają najczęściej z kombajnów, pługów, ciągników czy traktorów. Ich właściwości i przeznaczenie pozwalają zadbać o całe gospodarstwo. Posiadanie wielu maszyn jest możliwe przede wszystkim dzięki znacznemu postępowi technologii. Dostępność maszyn rolniczych jest coraz większa, przez co szybkość i jakość upraw polepsza się.

Dziś, maszyny rolnicze są nie tylko bardziej liczne, ale i lepsze. Wiele z nich może pracować samodzielnie – jest to szczególne udogodnienie na dużych farmach. Ostatnimi czasy dużo można usłyszeć o tzw. czujnikach. Są one odpowiedzialne za nadawanie rytmu pracom. Poza tym, bardzo często czujniki są odpowiedzialne za nawadnianie pól i pilnowanie harmonogramu prac polowych. Dzięki temu, organizowana jest praca wszystkich osób zatrudnionych w sektorze rolnym.

Praca, jaką wykonują rolnicy w Polsce, daje szczególnie owocne efekty. Sektor rolnictwa przyczynia się do wyżywienia znacznej większości Polaków. Wiele towarów jest również sprzedawanych za granicę. Bogactwo upraw jest możliwe dzięki maszynom rolniczym.

części do maszyn rolniczych

Maszyny w rolnictwie

Maszyny, jakie są stosowane w rolnictwie, są dobierane przez rolników pod względem kilku kryteriów. Po pierwsze, bierze się pod uwagę wielkość farmy. Maszyny rolnicze muszą być dostosowane do ilości prac, jaką trzeba wykonać na polu. Poza tym, liczy się także cel upraw. W zależności od gospodarstwa, możemy wyróżnić wiele maszyn, jakie są stosowane podczas prac rolnych. Najbardziej popularne z nich, to:

  • pługi,
  • traktory,
  • ciągniki,
  • kombajny.

Są to cztery najbardziej znane maszyny, jakich używa się na polskich gospodarstwach. Bardzo często, rolnicy posiadają jedną z nich, jednak niekiedy na polu trzeba pracować za pomocą wszystkich.

Dbałość o maszyny rolnicze

Maszyny rolnicze należy dobierać do prac rolnych zgodnie z ich przeznaczeniem i rodzajem. Istotne jest też, by odpowiednio o nie dbać. Pługi, traktory, kombajny oraz inne rodzaje maszyn rolniczych, należy po każdej pracy – np. po zbieraniu zboża z pola – wyczyścić i umyć. Między częściami maszyny nie może pozostać nic, by nie doprowadzić do jej uszkodzenia. 

Prace polne będą o wiele prostsze i sprawniejsze, gdy na bieżąco będziemy doglądać maszyn. Konserwowanie pługów czy traktorów pomoże nam uniknąć usterek, a w razie gdy taka się wydarzy – szybko jej zapobiec.

Maszyny rolne wykorzystywane są jedynie przez krótki okres w roku. Zepsucie się traktora czy kombajnu w trakcie trwania sezonu jest dużym problemem. Niemalże niemożliwe jest pożyczenie lub wynajęcie wielkiej maszyny rolnej. Na takie krytyczne sytuacje, każdy rolnik powinien być przygotowany. Naprawa i wymiana części do kombajnów wiąże się z dużymi kosztami. Jednak w porównaniu do strat, jakie wiążą się z niemożnością zebrania plonów, koszt dodatkowych części do maszyn nie jest aż tak wysoki.

Do wszelkich maszyn produkowane są części zamienne, które mogą uratować niejedno gospodarstwo. W przypadku psucia się maszyn lub awarii niektórych części, możliwa jest ich wymiana oraz naprawa. Części zamienne najczęściej muszą pochodzić od znanego producenta – najchętniej rolnicy wykorzystują części tej samej marki, co ich maszyny. Warto jednak pamiętać, że można zaopatrzyć się w zamienniki, zwłaszcza w przypadku znanych i często występujących modeli. Części zamienne do kombajnów, pługów czy ciągników i traktorów są dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych.

części do maszyn rolniczych

Części zamienne do maszyn rolniczych

Wysokiej jakości części zamienne są często jedynym rozwiązaniem. Stosując zamienniki, nie tylko umożliwiamy sobie naprawę maszyn i przywrócenie im sprawności. Sprawna maszyna ułatwia nam szybkie i sprawne zebranie plonów z pola. W prowadzeniu gospodarstwa i upraw rolnych, jedną z ważniejszych spraw, jest odpowiednia dbałość o maszyny. Aby móc regularnie z nich korzystać, należy czyścić je przed rozpoczęciem się sezonu oraz tuż po jego zakończeniu. Dodatkowo, każdorazowe użycie pługów czy traktorów wymaga umycia w celu pozbycia się roślin czy kamieni, które mogą zalegać w niektórych częściach maszyn.

Prace polowe będą o wiele prostsze, jeśli będziemy mieć odpowiednie, czyste i sprawne maszyny. Mimo tego, iż wykorzystuje się je przez kilkanaście dni w roku, należy regularnie dbać o ich stan.

Jak dobrać odpowiednie części do maszyn rolniczych? – Jak radzą specjaliści z Dojczfar – wiele zależy od tego, jakimi maszynami dysponujemy. Liczy się rodzaj, marka oraz wiek maszyny i stopień jej zużycia. Dość ciężko jest znaleźć części do bardzo starych maszyn lub części zamienne do nowoczesnych modeli. W przypadku niewielkiej usterki lub uszkodzenia pługa, kombajnu czy traktora, najczęściej wystarczy zakup części zamiennej, by przywrócić pełną sprawność maszynie. Trzeba pamiętać, że do niektórych maszyn najlepiej jest zakupić oryginalne części, jednak w innych mogą sprawdzić się części zamienne innych producentów. Warto również wiedzieć, że o wiele lepiej jest zaopatrzyć się w nowe części zamienne, niż w używane części tych samych producentów.