Złe warunki atmosferyczne a panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć?

Data publikacji: 16 July 2021

Na wydajność paneli fotowoltaicznych ma wpływ ich jakość, moc, ale także to, w jakim miejscu zostały zamontowane i czy dane miejsce zapewnia optymalne warunki od ich pracy.

Oprócz np. parametrów dachu, na jakim zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, spore znaczenie mają również warunki atmosferyczne w danym miejscu. Pogoda w znacznym stopniu wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej, a my niestety nie mamy na nią wpływu.

Dlatego też warto wiedzieć jakie warunki są niesprzyjające dla działania fotowoltaiki i jakie sytuacje mogą narażać panele na uszkodzenie.

Pogoda a fotowoltaika

Pogoda ma wpływ na działanie instalacji fotowoltaicznych, ponieważ to słonce jest jej źródłem energii. Wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych może mieć zachmurzenie, deszcz i śnieg, zmienne temperatury i wiele innych czynników. Warto jednak zaznaczyć, że wpływają one na wydajność ogniw fotowoltaicznych, ale nie sprawiają, że przestają one działać.

Istnieje wiele mitów na temat fotowoltaiki, które mówią np. o tym, że panele nie wytwarzają energii, gdy niebo pokryte jest w całości chmurami. Jest to nieprawda, oczywiście wydajność ogniw w takiej sytuacji mocno spadnie, ale nie jest to czynnik, który sprawiłby, że ogniwa nie będą działać w ogóle.

Należy też zaznaczyć, że złe warunki pogodowe, które ograniczają wydajność paneli fotowoltaicznych, robią to zazwyczaj w niewielkim stopniu, który nie wpływa na to czy instalacja jest opłacalna, czy też nie. Dużo większy wpływ na opłacalność inwestycji ma np. kierunek dachu, na którym montowane są panele, czy też jego zacienienie.

Czy grad może uszkodzić panele fotowoltaiczne?

Wiele osób zastanawia się nad tym czy opady gradu mogą spowodować uszkodzenia paneli fotowoltaicznych? Obawa ta jest jak najbardziej uzasadniona, ponieważ ogniwa fotowoltaiczne są bardzo delikatnymi i kruchymi elementami. Jednak producenci znaleźli bardzo dobry sposób na zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami.

W tym celu zastosowano dodatkową warstwę ochronną, którą jest kilkumilimetrowe szkło hartowane znajdujące się na wierzchniej części paneli fotowoltaicznych. Zastosowanie tego typu warstwy ochronnej sprawia, że panele są bardzo odporne na opady gradu o średnicy nawet kilku centymetrów.

Oczywiście wytrzymałość paneli fotowoltaicznych zależna jest od grubości oraz jakości zastosowanej warstwy ochronnej. Chcąc mieć najwyższy poziom ochrony, warto zainwestować w najwytrzymalsze panele fotowoltaiczne. Opady rekordowo wielkiego gradu, mogą uszkodzić panele, jednak takie sytuacje są rzadkością i nie należy się nimi przejmować.

fotovoltaika a złe warunki pogodowe

Opady deszczu i ściegu

Opady deszczu mogą mieć negatywny wpływ na działanie fotowoltaiki, a dokładniej zachmurzenie im towarzyszące. Jeśli chodzi o sam deszcz, to często ma on bardzo pozytywny wpływ na wydajność paneli, ponieważ oczyszcza je ze zgromadzonych na ich powierzchni zabrudzeń np. pyłu, kurzu czy innych zanieczyszczeń ograniczających dopływ światła do ogniw fotowoltaicznych.

W przypadku śniegu sytuacja wygląda inaczej, ponieważ zalegający na powierzchni paneli śnieg może mieć bezpośredni wpływ na ich działanie. Sytuacja taka zdarza się jednak dość rzadko, ponieważ panele ustawione są pod kątem 30 – 40 stopni co sprawia, że śnieg szybko zsuwa się z ich powierzchni.

Jeśli śnieg zalega na części panelu, a reszta jest odsłonięta, to jego powierzchnia po czasie zacznie się ogrzewać pod wpływem działania ogniw, przez co śnieg szybko się roztopi. Jeśli warstwa śniegu zalega na panelach i nie zsuwa się z nich samoistnie lub nie topnieje, to należy je oczyścić, ponieważ w znacznym stopniu ogranicza to ich wydajność.

Wpływ wiatru na fotowoltaikę

Wiatr nie wpływa bezpośrednio na panele fotowoltaiczne w Smolcu, ponieważ są to konstrukcje odpornie na tego typu warunki. Problemem mogą być jednak spadające gałęzie i inne niebezpieczne przedmioty przenoszone przez wiatr.

Powierzchnia paneli nie powinna zostać uszkodzona w taki sposób, jednak leżące na panelach gałęzie lub liście mogą skutecznie ograniczać ich wydajność. Dlatego warto w takich sytuacjach kontrolować, czy panele nie są pokryte tego typu elementami, które potrafią skutecznie blokować promieniowanie słoneczne.