Jak powinno wyglądać racjonalne żywienie krów?
Żywienie zwierząt, które znajdują się w gospodarstwie, wymaga sporego zaangażowania, wiedzy i doświadczenia. Nie jest to więc tak łatwe zadanie, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Każde zwierzę hodowlane wymaga indywidualnego podejścia i dostosowania pokarmu do wymagań i potrzeb, jakie aktualnie posiada. Spore znaczenie ma tutaj wiek zwierzęcia, jego aktywność fizyczna, stan zdrowia, pora roku itd.
Aby zapewnić zwierzętom wszystko to, czego potrzebują, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie tzw. racjonalnego żywienia krów. Warto więc wiedzieć czym jest ta metoda żywienia, jak powinna wyglądać odpowiednia pasza dla zwierząt hodowlanych, jak w tej roli sprawdza się sianokiszonka i jakie są zalety racjonalnego żywienia krów w gospodarstwie?
Na czym polega racjonalne żywienie krów?
Zaspokajanie potrzeb pokarmowych zwierząt gospodarskich na podstawie tego, czego w danym momencie one potrzebują i dostosowywanie do tego rodzaju i ilości pasz jest obowiązkiem każdego hodowcy. Racjonalne żywienie zwierząt jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Metoda ta sprawdza się znakomicie w przypadku krów, a polega ona na normowaniu ilości składników odżywczych karmy, czyli na ustalaniu dobowych dawek pokarmowych. Normy żywieniowe są podstawą prawidłowego odżywiania krów, dlatego ustalając dobowe zapotrzebowanie danych zwierząt na białko, suchą masę, składniki mineralne, witaminy itd. mamy pewność, że otrzymają one wszystko to, co jest im niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Ponadto prawidłowo oszacowana ilość pokarmu dla zwierząt pozwala także oszacować koszty karmienie zwierząt, co jest bardzo przydatne podczas planowania wydatków w gospodarstwie. Oczywiście oprócz samej paszy bardzo ważnym elementem żywienia krów jest także stosowanie różnego rodzaju dodatków pokarmowych czy suplementacji, której celem jest dostarczenie dodatkowych składników, w przypadku, gdy dane zwierzę potrzebuje akurat takiego wzbogacenia w swojej diecie.
Jak powinna wyglądać dobrze przygotowana pasza dla zwierząt?
Odpowiednie karmienie zwierząt hodowlanych to klucz do ich prawidłowego rozwoju i zdrowego życia. Ponadto żywienie ma również niebagatelny wpływ na to jaką jakością, smakiem czy właściwościami będą charakteryzowały się produkty pochodzenia zwierzęcego, jakie chcemy produkować w gospodarstwie. Warto więc wiedzieć czym powinna charakteryzować się dobrze przygotowana pasza dla zwierząt. Pokarm w tej formie może występować w różnych rodzajach. Coraz częściej jednak podstawą żywienia zwierząt hodowlanych stają się różnego rodzaju kiszonki, które pod wieloma względami są znacznie lepszym rozwiązaniem niż standardowe suche pasze. Proces przygotowywania tego rodzaju paszy jest jednak dość wymagający, ponieważ polega na procesie fermentacji, która musi przebiegać w ściśle określony sposób i w odpowiednich warunkach. Zielonkę przeznaczoną na produkcje sianokiszonki bardzo często składuje się w belach zabezpieczonych specjalną folią, którą posiada w swojej ofercie każdy producent folii do sianokiszonki. W taki właśnie sposób ma ona zapewnione idealne warunki do fermentacji, co jest kluczem do produkcji dobrej jakości paszy dla zwierząt, która zawierać będzie wszelkie niezbędne składniki odżywcze.
Karmienie zwierząt sianokiszonką
Sianokiszonka to sfermentowane siano, które dzięki temu zyskało sporo aromatu, smaku oraz wartości odżywczych niezębnych dla zwierząt. Tego rodzaju pokarm jest znacznie lepiej przyswajany przez zwierzęta, a ponadto z reguły dużo bardziej im smakuje, przez co nawet najbardziej wybredne osobniki chętnie będą spożywać taką paszę. Z tego względu szukając paszy, która będzie optymalnym rozwiązaniem i solidną podstawą żywienia zwierząt w gospodarstwie, warto wybrać sianokiszonkę, która idealnie spisze się w tej roli.
Zalety racjonalnego żywienia krów w gospodarstwie?
Racjonalne żywienie to sposób dostarczania pożywienia zwierzętom, według ich zapotrzebowania, gatunku, wieku i wielu innych ważnych czynników. Pozwala to nie tylko dobrać odpowiednie dobowe dawki pokarmu dla zwierząt, ale również zapewnić im wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy oraz minerały. Dzięki temu można również lepiej oszacować ilość paszy, jaka jest potrzebna do wyżywienia wszystkich zwierząt w gospodarstwie, co ułatwia także zarządzanie budżetem gospodarstwa i pozwala uniknąć strat finansowych. Oczywistą zaletą jest również lepsza kondycja fizyczna zwierząt oraz dobry stan ich zdrowia, dzięki temu, że otrzymują one pokarm dopasowany do ich potrzeb.