Jak prawidłowo poruszać się po drodze rowerem?

Data publikacji: 10 January 2020

Mimo iż jazda rowerem jest prostą czynnością, zdecydowanie trudniej jest dobrać odpowiedni rower do konkretnego typu drogi. Rodzaje rowerów mają swoje specyficzne cechy i powstały z myślą o rowerzystach lubiących różne dyscypliny rowerowe. Odpowiedni dobór roweru zapewni nam jazdę w pełni komfortową i bezpieczną.

W jaki sposób dobrać rower, by nie stwarzać zagrożenia na drodze i zapewnić sobie maksymalną wygodę podczas jazdy?

Dobór roweru do drogi i trasy

Wybór właściwego roweru może być trudnym zadaniem dla osób, które dopiero niedawno zafascynowały się jazdą. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę, przed wybraniem się na zakupy.

rower na piasku

Rowery elektryczne, crossowe, trekkingowe, miejskie czy  znajdziesz w rowerowym sklepie internetowym PMBike.pl

Na początku trzeba sobie odpowiedzieć na pytania:

  • Gdzie chcemy jeździć rowerem?
  • W jakim celu chcemy kupić rower?
  • Jakie będzie jego przeznaczenie?
  • Wolimy jeździć po miejskiej, twardej drodze czy po leśnych szlakach?
  • Wolimy proste trasy czy wyboiste ścieżki?
  • Jak długie są nasze trasy?

Każdy rodzaj roweru jest dopasowany do odpowiedniej długości trasy, do twardej lub miękkiej nawierzchni oraz do bardziej/ mniej wymagającego podłoża. Obecnie, możemy wybierać spośród rowerów crossowych, górskich, trekkingowych, miejskich, szosowych czy rowerów fitness. Producenci oferują także rowery dziecięce.

Rowery są także podzielone na damskie i męskie.

Dopasuj rower do swoich potrzeb

Jednym z chętniej wybieranych modeli, jest rower crossowy. Według ekspertów i doświadczonych rowerzystów, jest to rower łączący cechy roweru górskiego i szosowego. Ten typ roweru świetnie nada się do jazdy w lesie oraz po ulicy. Rower górski MTB zna każdy z nas. To wytrzymały i szybki typ roweru, który może być wykorzystany do jazdy po górach, po ulicy oraz przy podjazdach i zjazdach. Producenci oferują rowery z trzema rozmiarami kół: 26, 27,5 oraz 28 cali. Im większa średnica, tym szybszą jazdę gwarantuje rower. Mniejsze koła z kolei zapewniają lepszą zwrotność.

Rower górski

Kolejnym rodzajem roweru jest rower trekkingowy. Jego przeznaczeniem są dłuższe trasy, wynoszące nawet dwieście kilometrów. Dzięki dużej wytrzymałości oraz dwukomorowym kołom, rower trekkingowy zagwarantuje nam bezpieczeństwo. Trekking wymaga lekkiego bagażu. Rowery szosowe z kolei zapewniają bardzo szybką i dynamiczną jazdę. Ten rodzaj jednośladu jest przeznaczony zarówno do krótkich, jak i dłuższych tras. Rower świetnie sprawdza się na nierównej drodze, dzięki czemu wykorzystywany jest do jazdy po wybojach. Lekki rower zapewnia wygodną i szybszą jazdę ze względu na wykorzystanie aluminium lub/i włókna karbonowego w procesie produkcji ramy.

Miejskie rowery cechują się przede wszystkim wygodą i estetyką. Służą one najczęściej do poruszania się po mieście, na wycieczki czy jako środek transportu do pracy. Rower miejski ma bardzo duże koła, co pozwala na osiągnięcie szybkiej prędkości przy wykorzystaniu niewielkiej siły. Większość modeli jest wyposażona w bagażnik oraz kosze rowerowe.

Odpowiedni rower gwarancją wygody

Każdy rower posiada własne cechy szczególne, co kwalifikuje dany typ jednośladu do poruszania się na konkretnych drogach. O wiele prościej jest dobrać rodzaj roweru, jeśli od lat poruszamy się po drodze jednośladem. Osoby, które dopiero niedawno odkryły zalety rowerów, powinny bardziej szczegółowo zapoznać się ze wszystkimi cechami rowerów miejskich, crossowych, szosowych czy trekkingowych i górskich. Każda droga ma swoje wymagania, dlatego rowerzyści muszą dobrać rower kierując się wielkością kół, wagą ramy i ogólnym przeznaczeniem.