Oświetlenie LED w przemyśle

Data publikacji: 29 December 2017

Lampy LED, w ostatnich latach, są wykorzystywane na potęgę, nie tylko w mieszkaniach i w biurach. Miejsca, w których oświetlenie LED jest szczególnie przydatne, to szeroko pojęty przemysł. Najwyższej jakości lampy i oświetlenie LED, powinno znaleźć się w miejscach takich jak:

  • Hale przemysłowe,
  • Zakłady produkcyjne,
  • Magazyny,
  • Fabryki.

Gałęzie przemysłu a technologia oświetlenia LED

Przemysł posiada wiele gałęzi – w każdej z nich, produkcja jest najważniejszym etapem. Składanie maszyn, magazynowanie części i surowców czy projektowanie różnych pojazdów, to typy prac, które wymagają właściwego oświetlenia. Każdy właściciel zakładu produkcyjnego czy hali, musi zapewnić pracownikom dobrą widoczność. Hale, zakłady i magazyny zazwyczaj mają bardzo wysokie sufity. Z tego względu, lampy LED rozmieszczane są nie tylko na sufitach, lecz na ścianach lub na specjalnych stelażach.
Najbardziej popularnym typem oświetlenia przemysłowego, są szerokie i wielkie panele ledowe. Umieszcza się je na suficie – jeśli sufit jest bardzo wysoki, lampy są podwieszane na mocnych linkach. Zapewnienie jak najlepszej widoczności umożliwia i ułatwia pracę.
Warto dodać, że w wielu halach, znajdują się wysokie i szerokie okna na ścianach i sufitach. Dzięki temu, zapewniona jest bardzo dobra widoczność. Jednak w wielu miejscach, ściany są zabudowane, prze co lampy stanowią jedyne źródło światła.
Co prawda, lampy dostarczają sztucznego źródła światła. Technologia LED jest jednak na tyle dopracowana i nowoczesna, że lampy nie mają negatywnego wpływu zarówno na otoczenie, jak i na pracowników zakładów. Moc i jakość lamp LED zdecydowanie minimalizuje ryzyko zmęczenia. Lampy te nie mają efektu tzw. oślepiania, co zapobiega przemęczeniu naszych oczu. Praca w przemyśle jest szczególnie odpowiedzialna – w każdym miejscu takim jak hala produkcyjna, powinna znaleźć się odpowiednia ilość lamp.

światło na korytarzu

Od czego zależy oświetlenie przemysłowe?

Wybór lamp LED do przemysłowych hal, jest podyktowana polepszeniem warunków pracy. Lepsza widoczność znacznie wpływa na samopoczucie pracowników, co przekłada się na jakość pracy. W każdy miejscu w przemyśle należy dobrać odpowiedni typ lamp LED. Ilość lamp jest zależna od wielkości hali i od tego, czy są w niej szerokie i duże okna. Dodatkowo, liczy się wysokość sufitów. Jeśli sufit jest oddalony od podłoża o więcej niż kilkanaście metrów, należy zastosować dodatkowe oświetlenie ścienne.
Poza tym, oświetlenie przemysłowe musi być szczególnie mocne. Lampy, jakie są montowane w halach i magazynach, mają najwyższą moc, a ich typ to często wielkie kwadratowe panele umieszczane na sufitach.
Koszt, jaki poniesie firma w związku z zapewnieniem oświetlenia, nie będzie przekraczał budżetu. Lampy LED są dostępne w przystępnych cenach. Nie warto też oszczędzać na oświetleniu – im lepsze lampy, tym lepsza będzie jakość pracy.