Stary iMac, czy warto rozważyć taki zakup?

Data publikacji: 14 September 2021

Firma Apple wielu osobom kojarzy się z bardzo drogim sprzętem i po części jest to racja, jednak takie skojarzenie mają często osoby, które nie użytkowały nigdy urządzeń tej marki.

Użytkownicy komputerów iMac wiedzą, że za ich sporą ceną idzie wybitna jakość wykonania, wydajność oraz niezawodność. To głównie z tego powodu tak wiele osób decyduje się na zakup komputerów marki Apple. Jednak nadal sporą przeszkodą jest ich cena, przez co jest to sprzęt dostępny tylko dla nielicznych, a zdecydowania większość osób woli postawić na tańsze i łatwiej dostępne alternatywy.

Istnieje jednak pewne rozwiązanie, które pozwala na posiadanie komputera iMac i nie wiąże się ze zbyt dużymi kosztami, a jest to zakup starszego urządzenia. Kilkuletnie modele komputerów iMac potrafią być sporo tańsze od nowych wersji, a wbrew pozorom nadal zapewniają bardzo dobry stosunek wydajności i niezawodności do ceny.

Dlaczego zakup starszego iMac to nadal dobre rozwiązanie?

iMac to komputer stacjonarny marki Apple. Jest to konstrukcja All-In-One, która od podstaw została zaprojektowana i stworzona przez tę markę.

Swoją popularność urządzenia te zyskały przede wszystkim wysoką ergonomią, niewielkim rozmiarom, wysokiej odporności na awarie, swoim wyglądem, niezawodnością oraz tym, że początkowo Apple wyznaczało trendy i standardy w segmencie komputerów osobistych.

Obecnie trochę się to zmieniło, ale marka ta nadal znana jest z wysokiej jakości produktów, które są dopracowane w najmniejszych detalach. To sprawia, że posiada ona dość spore grono fanów na całym świecie.

Nowe modele iMac zachwycają wydajnością, designem i innowacyjnym rozwiązaniami, jednak ich cena często zwala z nóg, szczególnie osoby przyzwyczajone do cen komputerów opartych na systemie Windows, które są zdecydowanie niższe. Z tego powodu sporo osób decyduje się na zakup starszych modeli komputerów iMac.

Jest to rozwiązanie pozwalające stać się posiadaczami komputera marki Aple, jednocześnie nie ponosząc zbyt dużych kosztów. Kilkuletnie urządzenia pomimo tego, że nie jest już najnowsze, nadal będą zapewniały wystarczająco płynną i przyjemną pracę, a dodatkowo świetnie będą współdziałać z innymi urządzeniami tej marki takimi jak np. iPhone.

naprawa komputera apple - iMac

W przypadku gdy potrzebujemy większej wydajności np. do pracy i iMac nam jej nie zapewnia, z łatwością możemy ulepszyć go, wymieniając niektóre części. W tym celu bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych serwisów komputerowych.

Jakiego iMac warto kupić?

Szukając starszego iMacka najlepiej zainteresować się modelami iMac z końca 2012 lub nowszymi i modelami iMac Pro z 2017 roku, lub nowszymi. Oczywiście im nowsze urządzanie, tym lepiej, ale wszystko zależy od naszego budżetu i zastosowania komputera. Osoby szukające urządzenia do pracy, które często korzystają z wymagających sprzętowo programów, powinny szukać wydajniejszych wersji.

Często starsze komputery iMac można znaleźć z podstawową ilością pamięci RAM, czyli 4 GB, a jest to trochę za mało na współczesne standardy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zakup wersji, która posiada rozszerzoną pamięć RAM np. do 8 GB. Dzięki temu uzyskamy trochę lepszą wydajność, co przyczyni się do płynniejszej pracy urządzania i tym samym do zwiększenia komfortu jego użytkowania.

stary imac

W jakie sposób można zwiększyć wydajność starszego modelu iMac?

Jeśli posiadamy komputer iMac, który ma problemy z płynną i wydajną pracą, może to oznaczać, że system wymaga czyszczenia i optymalizacji, lub podzespoły komputera nie zapewniają odpowiedniej mocy obliczeniowej. Z pierwszym problemem możemy próbować poradzić sobie samodzielnie. Warto sprawdzić, czy na dysku nie są zainstalowane różnego rodzaju niepotrzebne programy obciążające system.

Należy również przeanalizować listę programów uruchamianych zaraz po starcie systemu. Często okazuje się, że wiele procesów odbywających się w tle obciąża podzespoły komputera, a sam jego użytkownik o tym nie wie. Jeśli to nie pomoże, należy skontaktować się z profesjonalnym serwisem komputerowym, który pomoże odszukać przyczynę spadku wydajności komputera i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Najczęściej w takiej sytuacji można wymienić dysk na szybszy, dołożyć pamięć RAM lub zainwestować w inne ulepszenia, które z pewnością wpłyną pozytywnie na działanie komputera.