Typy systemów zasilania na lotnisku

Data publikacji: 3 December 2019

Ciągłość pracy na lotnisku wymaga zastosowania odpowiednich systemów, które tę pracę ułatwią i zapewnią stały poziom komfortu i bezpieczeństwa zarówno dla pracowników, jak i pasażerów czekających na odlot.

Nie zwracamy uwagi na pracę tych systemów, lecz warto wiedzieć, iż bez nich lotnisko nie funkcjonowałoby we właściwy sposób. Jaka jest rola systemów oświetleniowych lub wentylacyjnych?

Systemy zasilania kluczem do sprawnego funkcjonowania lotniska

·       Systemy oświetleniowe pasa startowego

Rodzajów oświetlenia na lotnisku jest dosyć dużo, każde z nich pełni nieco inną funkcję. Przykładowym rodzajem jest oświetlenie krawędziowe drogi startowej, rozmieszczane w odległości nie większej niż 3 metry od krawędzi drogi, daje ono światło w kolorze białym. Umieszcza się je w odległości 60 do 100 metrów między jedną lampą a drugą. Inny przykład oświetlenia to światła końca drogi startowej. Od drogi startowej świecą one na czerwono, a od drugiej strony na zielono. Oznaczają one miejsce, w którym kończy się pas startowy i zaczyna się droga kołowania.

·       Systemy wentylacji

Dobrze dobrana wentylacja odpowiada za usuwanie z pomieszczenia powietrza zanieczyszczonego, w zamian dostarczając nowe. Częstotliwość wymiany powietrza w ciągu godziny zależna jest m.in. od wielkości pomieszczenia oraz od ilości korzystających z niego osób. Według ogólnych zasad wentylacja musi być umieszczona jak najdalej od wejścia oraz jak najwyżej od podłogi. Czyste powietrze w pomieszczeniu, w którym znajduje się dużo osób, to gwarancja powietrza dobrej jakości, wolnego od zanieczyszczeń i groźnych bakterii.

·       Akumulatornie do wózków widłowych

Baterie wykorzystywane w wózkach widłowych wymagają codziennego ładowania, nawet jeśli nie są w pełni rozładowane. Z uwagi na większą ilość wykorzystywanych na lotnisku wózków, wykorzystywane są specjalne akumulatornie, czyli miejsca, w których w tym samym czasie można naładować większą ilość akumulatorów. Sprawne działanie akumulatorni wymaga powierzenia jej specjalistom, którymi mogą być np. pracownicy firmy Energy On, oferujący kompleksową usługę projektu, budowy, napraw oraz remontów.

prostownik trakcyjny

·       Prostowniki

Zadaniem prostowników jest zasilanie m.in. infrastruktury energetycznej na lotnisku. Zasilanie prądem stałym w sposób nieprzerwany zapewnia ciągłość pracy systemów na lotnisku, chroniąc przed awariami i zakłóceniami. Systemy prostowników, produkowane z wykorzystaniem aktualnych technologii, to gwarancja zasilania niemal bezawaryjnego i elastycznego.

Sprawne systemy zasilania na lotnisku gwarancją bezpieczeństwa

Wyobraźmy sobie, że korzystamy z lotniska, na którym mamy awarię systemów zasilania. Prostowniki nie funkcjonują, nie mamy oświetlenia, wentylacja nie zapewnia sprawnej wymiany powietrza, a wózki widłowe nie przewożą bagażu. Czy funkcjonowanie lotniska w takich warunkach jest możliwe? Dlatego warto sobie uświadomić, jak ważne są sprawne systemy zasilania. Rodzaje oświetlenia na lotnisku odpowiadają za różnego rodzaju oznaczenia wysokości potrzebnej do bezpiecznego wykonania poszczególnych manewrów, oznaczają koniec pasa startowego oraz wiele innych.

Bez sprawnej wentylacji narażeni jesteśmy na powietrze zanieczyszczone i pełne groźnych bakterii. Reasumując, ciągłość pracy na lotnisku, pewność, że zostaniemy obsłużeni szybko i sprawnie zależy nie tylko od fachowej obsługi, lecz również od sprawnego działania wszelkich systemów zasilania, systemów operacyjnych oraz wielu innych. Aby tak było, ich projekt, wykonanie i regularna konserwacja muszą być złożone w profesjonalne i odpowiedzialne ręce. Przykładowymi odpowiedzialnymi rękami mogą być ręce wykwalifikowanych, doświadczonych pracowników firmy Energy On, wykonujących swoje obowiązki z pasją.